Wordpress Başlangıç Rehberi

WordPress Nedir? Yeni Başlayanlar İçin WordPress Rehberi | FULL

WordPress nedir? Özünde, WordPress kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur. Aslında, WordPress , İnternet’teki tüm web sitelerinin %29’undan fazlasına sahiptir. Evet yanlış duymadınız ziyaret ettiğiniz dört web sitesinden birden fazlası muhtemelen WordPress tarafından desteklenmektedir.

Daha teknik bir düzeyde, WordPress, GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir; Bu, herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir. Bir içerik yönetim sistemi temel olarak, web sitenizin içerik gibi önemli yönlerini, programlama hakkında herhangi bir şey bilmenize gerek kalmadan yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

Sonuç olarak WordPress, geliştirici olmayan insanlar için bile erişilebilir bir web sitesi oluşturmayı amaçlıyor.

WordPress İle Ne Tür Web Siteleri Kurulabilir?

Yıllar önce, WordPress öncelik olarak daha geleneksel web siteleri yerine sadece bir blog oluşturmak için kullanılan bir araçtı. Ancak artık sadece blog açmak amaçlı kullanılmıyor. Günümüzde, ana koddaki değişikliklerin yanı sıra WordPress ‘eklentileri ve temaların muazzam ekosistemi sayesinde , WordPress ile herhangi bir web sitesi oluşturabilirsiniz .

Örneğin, WordPress sadece çok sayıda iş sitesine ve bloglara güç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir e-ticaret mağazası oluşturmanın da en popüler yoludur! Şimdi geçelim konumuza.

WordPress ile şunları oluşturabilirsiniz:

 • İş siteleri
 • E-Ticaret mağazaları
 • Bloglar
 • Portallar
 • Özgeçmişler
 • Forum
 • Sosyal ağlar
 • Üyelik siteleri
 • … Aklınızaca Hayal edebileceğiniz başka her şeyi yapabilirsiniz.

WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Fark Nedir?

WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farkı sizler için çok daha ayrıntılı olarak ele aldık , ancak kısa olarak açıklamak gerekirse şu şekilde:

 • WordPress.org, genellikle kendi kendini barındıran WordPress olarak adlandırılır , kendi web sunucunuzda % 100 kendi web sitenizii oluşturmak için yükleyebileceğiniz ücretsiz, açık kaynaklı WordPress yazılımıdır.
 • WordPress.com, WordPress.org yazılımı tarafından desteklenen bir kar amacı güden ücretli bir hizmettir. Kullanımı kolaydır, ancak kendi kendini barındırılan WordPress’in esnekliğini kaybedersiniz.

Çoğu zaman, insanlar “WordPress” dediğinde, WordPress.org adresinde bulunan kendi kendini barındıran WordPress anlamına gelir. Web sitenize gerçekten sahip olmak istiyorsanız, kendi kendini barındıran WordPress.org hemen hemen her zaman en iyi seçenektir.

Eğer kendiniz bağımsız bir wordpress’e sahip olmak istiyorsanız bunun için yapmanız gereken tek şey hosting ve alan adı satın almak olacaktır.

WordPress’i Kim Yaptı?

WordPress, ilk olarak 2003 yılında, b2 / cafelog adlı bir önceki projenin bir dalı olarak ortaya çıkan bağımsız bir proje olarak başlatıldı.

WordPress açık kaynak kodlu bir yazılımdır, bu nedenle genelde wordpress topluluğu desteği ile beraber yapılmaktadır. Fakat eğer WordPress’in köklerine kadar inersek, ilk oluşturan kişilerin Matt Mullenweg ve Mike Little olduğunu görebiliriz.

O zamandan beri, Matt Mullenweg büyük ölçüde WordPress’in yüzü oldu. Ayrıca, kâr amacı güden WordPress.com hizmetinin arkasındaki şirket olan Automattic’in de kurucusu.

WordPress tarihi 2003 yılında bir blog platformu olarak kurulduğundan ile bugün arasında uzun zaman dilimi gibi …

Ancak, WordPress’in sunduğu kaynaklar belirtmek gerekirse öne sürülen ve her türlü web sitesi oluşturmak için popüler çözüm olarak geliştirdiği katkıları ve devasa topluluğu sayesinde, buna yetecek kadarı yeterli.

WordPress Nedir ? WordPress’i Kimler Kullanıyor?

WordPress kişiler, büyük işletmeler ve herkes arasında popüler olarak kullanılır! Hemen yazılan bir notta bile WordPress kullanıyoruz! Yani şu anda baktığınız site, WordPress tarafından destekleniyor. Zaten bu herkes tarafından kullanılan bir yöntem değil mi? Şimdi size göstereceğimiz siteler bile wordpress kullanıyor. Bu siteler hangileri derseniz hemen alt sıralamada mevcut:

 Adobe, LinkedIn, BlackBerry

Bu firmalar öncelik olarak WordPress kullanmaktadır.

MTV Movies Blog, Flickr Blog, cPanel

PlayStation, TED, Harvard Gazette Online

 Gittigidiyor, Webtures, Webrazzi

Neden WordPress Kullanmalıyım?

Gördüğünüz üzere İnternet’teki tüm web sitelerinin% 29’undan fazlası, Sözcü ve Gittigidiyor gibi iyi bilinen şirket ve bilinen bloglarda WordPress kullanmakta.

Peki ya siz? Neden WordPress kullanmalısınız?

Peki, ne tür bir web sitesi oluşturmak istiyorsunuz? Bilindiği üzere WordPress’i kullanmanın birçok nedeni vardır. 

İşte en büyüklerinden bazıları:

WordPress Ücretsiz ve Açık Kaynaklıdır

WordPress’in en büyük avantajlarından biri, ücretsiz, ve açık kaynaklı bir yazılım olmasıdır. Hosting için biraz para ödemeniz gerekecek olsa da, tercih olarak size bakar isek sadece ücretsiz  WordPress yazılımını kullanmak istiyorsanız onun için ödeme yapmanız gerekmeyecek .

Eğer WordPress yazılımı hosting ve domain alarak kullanmak isterseniz size bunun da ötesinde, seçenek olarak web sitenizin nasıl göründüğünü ve işlevlerini değiştirmek için birçok açık kaynaklı eklenti ve tema da bulabilirsiniz.

WordPress Genişletilebilir

Siz bir geliştirici olmasanız bile, WordPress’in büyük tema ve eklenti seçenekleri sayesinde web sitenizi kolayca değiştirebilirsiniz:

 • Temalar: Bunlar öncelikle web sitenizin nasıl göründüğünü değiştirir.
 • Eklentiler: Bunlar öncelikle web sitenizin çalışma yapısını değiştirir. Eklenti olarak bir iletişim formu gibi küçük bir şey kullanabilirsiniz veya bir e-Ticaret mağazası oluşturmak için çeşitli eklentilerde kullanabilirsiniz. Seçim sizin.

Günümüzde hemen hemen şu anda, 50.000’den fazla ücretsiz WordPress eklentisi ve 5000 adet ücretsiz WordPress teması, ayrıca tonlarca premium seçenek var. Demek ki bol seçenek var!

WordPress Kurulumu Kolay Bir Yazılımdır

Kendi web sitenizi oluşturmak için teknoloji dehası olmanız gerektiğini düşünüyor musunuz? Tekrar düşünün derim! Çünkü birkaç adım ile sitenize WordPress’i yükleyebilirsiniz. Hemde bu yöntem çok basit.

Günümüzde çoğu web site aldığı hosta bakarak otomatik kurulum yapmakta. Zaten buda çok basit birşey bilmeyen biri bile azıcık gösterme ile hemen kendi sitesini ve blogunu kurabilir. Hemde saniyeler içinde.

WordPress Esnek Bir Yapıya Sahiptir

Bu konuya zaten değindik, ancak WordPress harika çünkü her türlü web sitesi oluşturmanıza izin veriyor. Daha da iyisi, web siteniz de sizinle birlikte gelişebilir.

Mevcut WordPress sitenize bir forum eklemek ister misiniz? Sorun değil, sadece bbPress eklentisini yükleyin! Sosyal ağ eklemek ister misiniz? Telaşa gerek yok! Sadece BuddyPress eklentisini kullanın.

WordPress Yardımı Bulmak İsterseniz Çeşitli Kaynaklara Bakınız

WordPress çok popüler olduğundan, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız yardım bulmak kolaydır.

Genelde WordPress Yardım Konuları Şu Alanlarda Sunulmaktadır:

 • Bloglar
 • Öğreticiler
 • Forum
 • Facebook Grupları
 • Geliştiriciler

Gerekirse bazı kişilerde ücretsiz ve ücretli yardım olarak size yardım edebilirler.

Peki, WordPress Nedir? WordPress Bir Web Sitesi Kurmak İçin En İyi Seçenektir.

WordPress, bir sebepten dolayı bir web sitesi oluşturmanın en popüler yoludur. Herhangi bir web sitesi türü oluşturmak istiyorsanız, bu bir blog veya  bir e-Ticaret mağazasıda olabilir, işte WordPress mükemmel bir seçenektir.

Sadece size tavsiyem WordPress.org ve WordPress.com’un aynı şey olmadığını unutmayın.

Etiketler

6 Yorumlar

  1. güzel yorumunuz için teşekkürler keon hoca aradığınız bilgiyi bulmanıza çok sevindik.

 1. WordPress iyi bir seçim çünkü sunduğu çeşitli özellikler sizlere
  ihtiyaçlarınızı karşılamak için özelleştirilebilecek birçok özellik avantajı sağlıyor.

  1. evet dediğiniz gibi hocam wordpress birçok özellik sunuyor bunu zaten kullanan sitelerden biri olarak açıkca görüyoruz. bunu sizin dilinizden duymak güzel birşey.

 2. Geniş bilgili wordpress rehberi sunduğunuz için teşekkürler aradığım konular sitenizde gayet mevcut bulunmakta. bu değerli bilgiler için sizlere teşekkürlerimi sunarım.

  1. değerli bilgilermizden en doğru şekilde faydalanmanız için çalışıyoruz. ilerde sizin gibi insanların desteğiyle güzel sonuçlar ve çağrışımlar elde edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + 4 =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin