Wordpress Başlangıç Rehberi

WordPress Nasıl Kurulur | WordPress Kurulum Rehberi Detaylı Anlatım

WordPress, WordPress, WordPress. Son zamanlarda, bu terimin çok fazla söylenildiğini duydunuz. İçerik yönetimi sistemlerinin (CMS) en popüler olanı WordPress ile ilgili harika şeyler duyuyorsunuz. Şimdi meraklısın. Hızlı bir dalış yapmak istiyorsun.

Şimdi baktınız ve web sitenize güç sağlamak için WordPress platformundan tam olarak yararlanmaya hazırsınız. Ama bir problem var. WordPress’in yükleneceği yere kadar ne yapacağınızı veya nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz.

Peki, şimdi öncelik olarak aklınızdaki endişelerinizi dinlendirin. Bugünün hizmetinde, web sunucunuza  kurmak için ihtiyacınız olan her şeyi öğreneceksiniz. Tek tıkla yükleyiciler kullanarak WordPress’in nasıl kurulacağını size göstereceğiz ve daha sonra biraz eğlenmek için el ile yapacağız. Bu öğreticinin sonuna gelindiğinde, bir WordPress yüklemesi ustası olacaksınız,tabi sonrasında da işinize konsantre olabilirsiniz. Başka bir deyişle, öğreneceksiniz diyelim.

Tek Tıklama Yükleyicisini Kullanarak WordPress Nasıl Kurulur

Diğerleri arasında Softaculous, Fantastico ve Mojo Marketplace gibi betik yükleyicileri, WordPressi hızlıca yüklemeyi kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken Softaculous’a tıplayıp yükle tuşuna tıklayın zaten siz yükle dediğinizden itibaren wordpress kurulumunuz hızlıca tamamlanmış olacak. Şimdi size bunu göstereceğiz işte detaylar:

1 – İlk olarak hosting aldığınız yerin Cpanel sistemine giriş yapın.

2 – Cpanelden yazılım bölümüne tıklayarak Softaculous simgesine tıklayın.

3 – Sonra WordPress logosuna tıklayın. Ardından çeşitli seçeneklerle ilgili bir ekran açacaktır. Yükle, Genel Bakış, Özellikler ve İçe Aktarma ile bir ekran göreceksiniz . Ardından Görüldüğü üzere yükleyin bağlantısını tıklayın.

 

4 – Ardından WordPress yüklemesi için gerekli yerleri doldurun. Aşağıdakiler görüldüğü üzere doldurmanız gereken gerekli bilgiler şu şekilde

5 –  Tüm işlemlerden sonra yükle deyip başlatınca, Softaculous kendisine gönderilen verileri kontrol edecek ve dosyaları WordPress için sunucunuza yükleyecektir.

Tüm yüklemeler ve ayarlamalar tamamlandıktan sonra sizin yapmanız gereken tek şey oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizle beraber wordpress admin paneline girmek olacaktır. Zaten asıl işlemler burada başlıyor.

Şimdi gerekli olan WordPress temasını ve ihtiyacınız olan tüm eklentileri yükleyin. Seo eklentisi için mutlaka Yoast SEO, Google Analytics trafiği izlemek için ve güvenlik içinde  iThemes Güvenlik eklentisi veya All in one security eklentisini yükleyebilirsiniz.  Ayrıca sitenizi güçlendirmek için Jetpack’i WordPress’e yükleyin ve bağlayın ardından spam yorumlardan kurtulmak için mutlaka Akismet’i etkinleştirin.

Elle WordPress Nasıl Kurulur

 • WordPress sitesinden WordPress’i indirin
 • CPanel’e giriş yapın ve veritabanları sekmesinde bulunan MySQL Veritabanları simgesini kullanarak bir WordPress veritabanı oluşturun.
 • Veritabanına en az bir kullanıcı oluşturun ve ekleyin (wp-config.php oluştururken bu bilgiye ihtiyacınız olacak)
 • FTP veya Dosya Yöneticisi’ni kullanarak public_html klasörünüze WordPress yükleyin.
 • WordPress.zip arşivini doğrudan public_html’nize çıkarın. WordPress dosyalarınız, public_html başka kök klasöründe ve çıkarılmış WordPress klasöründe bulunmamalıdır.
 • Şimdi yükleme işlemini başlatmak için sitenizin URL’sine gidin.
 • Burada bir wp-config.php dosyası oluşturmanız istenecektir
 • Komut istemini takip edin, veritabanı bilgilerinizi, yani veritabanı adını, kullanıcı adını, parolayı ve veritabanı ana bilgisayarını ( varsayılan olarak localhost  ) doldurun ve Devam et düğmesine basın
 • Yüklemeyi başlatmak için Çalıştır’ı tıklayın.
 • Bir sonraki sayfada siteniz hakkında olan başlık ve bilgileri girin ve WordPress’i Yükle düğmesine tıklayın.

Bonus: WordPress Hosting Önerisi

Sitenizi bir hosting’e kuracaksanız, WordPress’in tüm özelliklerini sunan bir hostinginiz olmalıdır. CMS, minimum sistem gereksinimlerine sahip olduğu için şanslısınız. Tek ihtiyacınız olan Apache, MySQL ve bazı disk alanlarının en son sürümü olan hosting satın almak. Tabi unutmadan geçemiycem en önemlisi aldığınız hosting mutlaka WordPress’i destekleyen bir hosting olmalı.

Eğer hostinginizi Türkiyeden alacaksanız mutlaka. Güzel hosting,veridyen,teknosos,turhost,isimtescil ve natro gibi firmaları tercih etmeniz sizin için uygun olacaktır. Çünkü bu Türk firmaları işlerinde kendilerini kanıtlamış firmalardır.

WordPress’i kurmak yiyeceğiniz bir parça kek gibidir.Yani bir parça kek yerkene wordpressinizin kurulduğunu göreceksiniz. Bir sonraki adım ile yapmak isterseniz manuel olarak da yapabilirsiniz. Otomatik yükleyicilerin akışı sayesinde, WordPress sitelerini kurmak için fazlaca yorulmanız gerekmez.

Etiketler

4 Yorumlar

 1. Sayın hocam wordpress hakkında engin bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Anlatımınız sade ve akıcı olmuş. İyi bloglamalar

  1. görüşleriniz bizim için önemlidir ben teşekkür ederim. ayrıca yeni birşeyle öğrenmenize vesile olduysak ne mutlu bize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − twelve =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin