Blog Rehberi

WordPress Güvenliğinizi sağlamak için 11 temel ipucu

WordPress Güvenliğinizi sağlamak için 11 temel ipucu

WordPress Web sitenizi güvenceye almak istiyor musunuz? Bu makalede, WordPress Güvenliğinizi güvence altına almaya yardımcı olacak bazı önemli ipuçlarını bulacaksınız.

Günümüzde yeni web tabanlı saldırılar her gün çıkıyor, bu da organizasyonların, grupların ve insanların güvenlik zorunluluklarını şimdiye kadar olduğundan daha fazla düşünmelerine neden oluyor. “Güvenlik” son derece zor bir şey gibi geliyor. Ancak aslında WordPress güvenliğinizi sağlamak o kadar da zor değil.

Aşağıdaki ipuçları, WordPress sitenizin% 100 güvenli olmasını sağlayacaktır. Ancak bu ipuçları sadece, bilgisayar korsanlarının sitenizin hacklenmesini zorlaştıracak ölçüde bilgiler içermektedir.

1. Güçlü bir şifre seçin

Bazen kolay bir şifre seçebilirsiniz, böylece hesabınıza tekrar giriş yaptığınızda kolayca hatırlayabilme ihtimaliniz yüksek olur. Ancak kolay ve tahmin edilmesi basit şifreler hackerlar tarafından sitenizin hacklenmesi için bunu çok daha kolay hale getirir. Bu nedenle, kolay bir şifre seçmeyin, kimsenin kolayca tahmin edemeyeceği veya çözemeyeceği bir şifre seçin. Ayrıca, aşağıdaki belirtilen özelliklerde çeşitlilik içeren bir şifre seçin:

  • sayılar
  • harfler
  • özel karakterler (@, #, * vb.)
  • alanlarda
  • En az bir küçük harf ve bir büyük harf

Şifrenizin yeterince uzun olduğundan emin olun. En az sekiz ila on karakter uzunluğunda olmalıdır. 
Neden derseniz? Daha uzun şifreler daha güvenli olduğu için.

2. Doğru yönetici kullanıcı adını seçin

WordPress yükleme sırasında. Blogunuzun veya sitenizin yönetici hesabı için bir kullanıcı adı seçmelisiniz. 
“Yönetici” veya “admin” gibi tahmin edilmesi kolay bir kullanıcı adı seçmediğinizden emin olun. Çünkü bu, hackerların öncelikli deneme girişimidir. 
Bu problemin diğer çözümleri ise girişleri sınırlandırmak için eklenti kurmak veya giriş sayfasında captcha kullanmaktır.

3. İkinci bir kullanıcı oluşturarak içeriği güncelleyin

Blogcuların yaptığı bir hata, yönetici adlarıyla blog yazılarını paylaşmaları. Bunu asla yapmayın ve mutlaka bunun için bir “editör” kullanıcısı kullanın. 
Bir bilgisayar korsanı, blog için kullandığınız kullanıcının şifresini alır, bir editör olarak giriş yapabilir ve içeriği değiştirebilir / silebilir, ancak blogunuzu veya sitenizi değiştiremez / silemez.

4. WordPress’i ve tüm eklentilerini en son sürümlere güncelleyin

Bu aşama, WordPress Güvenliği’nin sağlanması için hayati bir öneme sahiptir . WordPress’in yeni sürümünü güncellediğinizde sadece yeni özellikler eklemez, aynı zamanda hataların ve yamaların güvenlik sorunlarını çözmede de yardımcı olur. Bu yüzden her zaman WordPress’in en son sürümüne sahip olmak çok önemlidir. 
Aynı durum eklentiler için de geçerlidir.

5. Tablo önekini değiştirin

Yükleme sırasında, WordPress size veritabanı tablolarınızın önekini değiştirme seçeneği sunar. 
Veritabanı tablolarının varsayılan öneki “WP_” dir.

Bu basit ön ek, bilgisayar korsanlarının tablo öneklerini tahmin etmesini çok daha kolay hale getirebilir. 
Size tavsiyem sitenizi bu bilgisayar korsanlarından korumak ve güvenliği sağlamak için tablonun ön ekini her zaman değiştirin. Örneğin, varsayılan “WP_” değerini “myWPdbname_” olarak değiştirerek saldırılardan korunabilirsiniz.

6. Sitenizi düzenli olarak yedekleyin

WordPress web sitenizi güvenli hale getirmek için sitenizi düzenli olarak yedekleyin ve geri yükleyin. Bu konuda size yardımcı olabilecek bazı eklentiler var. VaultPress, wordpress siteleri için yedekleme hizmeti sağlar ve WordPress’in arkasındaki Automattic denen kişiler tarafından yapılır. Üyelik tabanlı bir güvenliktir. Makul ve WordPress için en iyi yedekleme servisidir.

7. Kullanıcı hesaplarını dikkatle eklemek

Bir WordPress blogu veya çok yazarlı bir blog kullanıyorsanız, yönetici panelinize erişen birden çok kişiyle ilgilenmeniz gerekir. Bu yöntem, web sitenizi güvenlik tehlikelerine karşı daha güçsüz hale getirebilir. 
Kullandıkları şifrelerin güvenli ve güvenli olduğundan emin olmak istiyorsanız, kullanıcılarınız için Güçlü Şifre Oluşturucu gibi bir eklenti kullanabilirsiniz. Bu sadece sizin bir ihtiyati tedbir olabilir.

8. Kullanıcıları Yönetin

Başka bir yöneticinin zayıf bir şifresi varsa, kendi güçlü şifreniz işe yaramaz. Kullanıcılarınızla uğraşmak zorundasınız. Herkesin yönetici erişimine ihtiyacı yok. Yönetici erişimine daha fazla kişi varsa, sitenizin saldırıya uğrama olasılığı daha yüksektir. 
Gerçekten gereksinim duyan kişilere yalnızca yönetici erişimi verdiğinizden emin olun.

9. 2 Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullanın

İki faktörlü kimlik doğrulama, girişinizi korumanın en güçlü yollarından biridir. İki faktörlü kimlik doğrulaması, ddos saldırılarının yapılmasını daha da zorlaştırır. 
Hem şifre hem de telefon numarası gerektirir. Şifreni girdikten sonra, telefonunuza gönderilen bir doğrulama kodu alırsınız ve sadece siz girdikten sonra hesabınıza girersiniz.

10. Güvenlik Eklentilerini Kullanın

Güvenlik eklentileri, web sitenizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olur ve aynı zamanda saldırıya uğrama olasılığını da azaltır.

11. İyi WordPress Eklentileri ve temalarını yükleyin

WordPress teması ve eklentileri yüklemek o kadar da zor değil, ancak bunlardan birçoğu güvensiz, saldırıya uğramış, şişmiş ya da güncel değilken çok dikkatli olmalısınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − seven =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin