Sosyal Medya

Sosyal Medya | Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, topluluk tabanlı girdi, etkileşim, içerik paylaşımı ve işbirliğine adanmış çevrimiçi iletişim kanallarının kolektifidir.

Adanmış web siteleri ve uygulamalar forumlar, mikroblog , sosyal ağ , sosyal imleme ve wiki sosyal medyanın farklı türleri arasında yer almaktadır.

İşte bazı önemli sosyal medya örnekleri:

  • Facebook , kayıtlı kullanıcıların profil oluşturmasına, fotoğraf ve video yüklemesine, mesaj göndermesine ve arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş arkadaşlarınızla iletişim halinde olmasını sağlayan popüler bir ücretsiz sosyal ağ sitesidir. Çeşitli istatistiklere göre, Türkiye’deki İnternet kullanıcıları Facebook’a diğer web sitelerinden daha fazla zaman harcıyor.
  • Twitter , kayıtlı üyelerin tweet adı verilen kısa mesajları yayınlamasına izin veren ücretsiz bir mikroblog servisidir. Twitter üyeleri tweet yayınlayabilir ve diğer kullanıcıların tweet’lerini birden fazla platform ve cihaz kullanarak takip edebilirler.
  • Google+ ( Google plus ), Google’ın  , diğer sosyal ağ hizmetlerinde olduğundan daha fazla çevrimdışı olarak etkileşim kurma şeklini çoğaltmak için tasarlanan sosyal ağ projesidir. Projenin sloganı “Web için gerçek yaşam paylaşımı” dır.
  • Vikipedi , Vikipedi olarak bilinen bir kullanıcı topluluğunun işbirliği çabasıyla oluşturulan ücretsiz, açık bir içerik çevrimiçi ansiklopedidir. Siteye kayıtlı herkes, yayınlanmak üzere bir makale oluşturabilir; makaleleri düzenlemek için kayıt gerekli değildir. Vikipedi Ocak 2001’de kuruldu.
  • LinkedIn , özellikle iş topluluğu için tasarlanmış bir sosyal ağ sitesidir. Sitenin amacı, kayıtlı üyelerin bildikleri ve profesyonel olarak güven duydukları kişilerin ağlarını oluşturup belgelemelerine izin vermektir.
  • Reddit , hikayelerin sosyal olarak yaratıcılığını yaptığı ve site üyeleri tarafından desteklenen bir sosyal haber sitesi ve forumudur. Site, “altkümeler” olarak bilinen yüzlerce alt topluluktan oluşuyor. Her alt alanın, teknoloji, politika veya müzik gibi belirli bir konu vardır. “Redditors” olarak da bilinen Reddit site üyeleri, daha sonra diğer üyeler tarafından oylanan içeriği gönderirler. Amaç, iyi bilinen hikayeleri sitenin ana ana sayfasının en üstüne göndermektir.
  • Pinterest , çevrimiçi bulunan görselleri paylaşmak ve kategorilere ayırmak için bir sosyal medya sitesidir. Pinterest kısa açıklamalar gerektirir, ancak sitenin ana odağı görseldir. Bir resmin üzerine tıklamak sizi orijinal kaynağına götürecektir, bu nedenle, örneğin, bir çift ayakkabı resmini tıklarsanız, satın alabileceğiniz bir siteye yönlendirilmiş olabilirsiniz. Yaban mersinli krep görüntüsü sizi tarife götürebilir; Kaprisli bir kuş evinin resmi sizi talimatlara götürebilir.

Brian Solis, adlı kişi sosyal siteleri ve hizmetleri çeşitli sosyal medya türlerinde sınıflandırmak için, konuşma prizması olarak bilinen aşağıdaki sosyal medya şemasını oluşturdu.

Sosyal medya, çeşitli blog ve uygulamaların çoğalmasıyla hayatın ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Çoğu geleneksel çevrimiçi medya, kullanıcılar için yorum alanları gibi sosyal bileşenleri içerir. İş dünyasında, sosyal medya ürünleri pazarlamak, markaları tanıtmak, mevcut müşterilere bağlanmak ve yeni işleri teşvik etmek için kullanılır.

Sosyal medya analitiği , bloglardan ve sosyal medya web sitelerinden veri toplama ve bu verileri iş kararları vermek için analiz etme pratiğidir. Sosyal medya analizlerinin en yaygın kullanımı, pazarlama ve müşteri hizmetleri faaliyetlerini desteklemek için müşteri belirtileri ve önerileridir.

Sosyal medya pazarlaması ( SMM ), bir şirketin markaya maruz kalmasını artırmasına ve müşteri erişimini genişletmesine yardımcı olmak için sosyal ağdan yararlanır. Amaç genellikle kullanıcıların sosyal ağları ile paylaşacakları kadar çekici içerik oluşturmaktır. 

SMM’nin kilit bileşenlerinden biri, sosyal medya optimizasyonudur (SMO). Arama motoru optimizasyonu ( SEO ) gibi SMO da bir web sitesine yeni ve benzersiz ziyaretçiler çekmek için bir stratejidir. SMO iki şekilde yapılabilir: RSS  yayınları ve paylaşım düğmeleri gibi içeriğe sosyal medya bağlantıları ekleyerek  veya durum güncellemeleri ,   tweet’ler veya  blog  gönderileri aracılığıyla sosyal medya aracılığıyla aktiviteyi teşvik ederler.

Sosyal CRM (müşteri ilişkileri pazarlaması) çok güçlü bir iş aracı olabilir. Örneğin, bir Facebook sayfası oluşturmak, markanızı ve iş yapma şeklinizi beğenen kişilere , sayfanızda olduğu gibi iletişim, pazarlama ve ağ iletişimi için bir alan yaratan kullanıcılara izin verir . Sosyal medya siteleri aracılığıyla, gerçek zamanlı pazar verileri ve geri bildirimler için markanızla ilgili görüşmeleri takip edebilirsiniz.

Müşterinin bakış açısından, sosyal medya bir şirkete ve herkese bu şirket ile yaşadıkları deneyimlerini anlatmayı kolaylaştırır bu deneyimler iyi ya da kötü olsun. İş, hem olumlu hem de olumsuz geri bildirimlere çok hızlı bir şekilde cevap verebilir, müşteri sorunlarına katılabilir ve müşteri güvenini koruyabilir, yeniden kazanabilir veya yeniden yapılandırabilir. 

Kurumsal sosyal ağ , bir şirketin benzer ticari çıkarları veya faaliyetleri paylaşan kişileri bağlamasına olanak tanır. Dahili olarak, sosyal araçlar çalışanların etkili bir şekilde birlikte çalışmak ve iş sorunlarını çözmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve kaynaklara erişmelerine yardımcı olabilir. Harici olarak, kamu sosyal medya platformları, bir kuruluşun müşterilerine yakın kalmasına yardımcı olur ve iş süreçlerini ve operasyonlarını iyileştirmek için kullanabilecekleri araştırmaları kolaylaştırır.

Sosyal ağlar kitle kaynak kullanımı için sıklıkla kullanılır . Müşteriler, gelecekteki ürünler için fikirler sunmak veya mevcut olanlara ince ayar yapmak için sosyal ağ sitelerini kullanabilirler. BT projelerinde, kitle kaynak kullanımı genellikle iş ve BT hizmetlerini iç ve dış hizmet sağlayıcıların bir karışımından, bazen de müşterilerden ve / veya genel halkadan gelen girdilerle birleştirmeyi ve harmanlamayı içerir.

Öte yandan, sosyal medyanın iş dünyasına entegrasyonu da zorluklar doğurabilir. Sosyal medya politikaları , uygun davranış beklentilerini belirlemek için tasarlanmıştır ve bir çalışanın görevlerinin şirketi yasal sorunlara veya kamusal ayıplanmaya maruz bırakmayacağından emin olun. Bu tür politikalar, bir çalışanın kendisini bir şirketin sosyal temsilcisinin bir temsilcisi olarak tanımlaması gereken direktifleri ve ne tür bilgilerin paylaşılabileceğine dair kuralları içerir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 12 =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin