Blog Rehberi

Sitenizin Hacklendiğini Belirten 8 İşaret

Siteniz saldırıya uğradı veya uğramadı yada siz öyle sanıyorsunuz değil mi? Peki Bunu Nerden Bileceksiniz?

Sizin zamanında siteniz saldırıya uğradı mı? Şimdi bizler, bu makalede, Sitenizin Hacklendiğini Belirten 8 İşaret nedir? onlardan bahsedeceğiz.

Bu modern hızlı tempolu çağda, korsanlık, ister küçük ister büyük olsun, her iş için büyüyen bir tehdit haline geldi. Özel bilgi alıp almadığınızı, PC’nizi kontrol edip etmediğinizi ya da sitenizi kapatıp kapatmadığına bakılmaksızın, bilgisayar korsanları ne zaman olursa olsun, herhangi bir işi gerçekten etkileyebilir.

WordPress ücretsiz ve açık kaynaklı bir sistemdir. Günümüzde, siteler hackerların önemli bir bilgi çalma ve bir takım korsanlık faaliyetlerini yerine getirme haline dönmüştür.

Şimdi biz sizlere: WordPress sitenizin saldırıya uğramış olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olabilecek bazı olası işaretlerden bahsedeceğiz.

1: SİTENİZE KADAR İÇERİĞİNİN EKLENMESİ

Hacker‘lar genellikle WordPress sitenizin admin alanına erişir, eklentinizi ve tema dosyalarınızı değiştirir. Bu, web sitenize anormal içerik ekleme konusunda onları güçlendirir.

Söz konusu içeriği WordPress sitenizde gözlemlemeye başlarsanız, bu, web sitenizin saldırıya uğradığının olası bir göstergesidir.

Bir bilgisayar korsanı yönetici alanına eriştiğinde, bir bilgisayar korsanı istediği web sitesinde herhangi bir şeyi değiştirebilir. Zaman zaman bir bilgisayar korsanı web sitenizi tamamen değiştirecek ve hatta sitenizin saldırıya uğradığını belirten bir mesaj gösterecektir.

2: WEB SİTESİ TRAFİĞİNİN BİRDEN DÜŞMESİ

Google Analytics raporunuzda web sitesi trafiğinde ani bir düşüşle karşılaşırsanız, bu, web sitenizin saldırıya uğramış olabileceğinin olası bir göstergesi olabilir.

Hacker’lar web sitenizin trafiğini kaçırıyor ve sizi spam sitelere yönlendiriyor olabilir.

Web sitesi trafiğinde bir düşüşün ardından bunları belirten açıklayan birçok başka açıklama var olabilir. Google kendisi de onlardan biri olabilir. Kullanıcılar web sitelerine erişemez, çünkü Google söz konusu sitenin saldırıya uğradığını fark ederse sitelerini kara listeye aldırır.

3: EĞER SİTENİZE GİRİŞ YAPAMIYORSANIZ

WordPress sitenize giriş yaparken herhangi bir sorun yaşıyorsanız, bu sitenizin saldırıya uğradığının olası bir göstergesidir. Bilgisayar korsanları, yönetici hesabınızı sitenizden silebilir.

Bu şekilde, kullanıcı hesabınız olmadığı için şifrenizi geri alamazsınız.

4: YENİ KULLANICI HESAPLARINI BULMA

Sitenize eklenen yeni kullanıcı hesapları bulursanız, siteniz saldırıya uğramış olabilir.

Olası bu gibi birkaç durumda şüpheli kullanıcı hesabının yönetici hakları vardır ve bunları silmeniz imkansız olabilir.

5: SİTENİZE SPAM LİNKLER EKLEME

Bilgisayar korsanları bazen WordPress belgelerinize ve veritabanınıza erişebilir ve WordPress web sitenizde bir arka kapı oluşturarak bunu değiştirebilir.

Bu saldırılar, spam sitelere bağlantılar eklemede yardımcı olur. Genellikle bu bağlantılar sitenizin alt bilgisine eklenir. Bağlantıları silmek, bazen siteniz için önlem olabilir ama sitenizin açığını bulan kişi tekrar spam linkleri ekleyebilir.

6: SİTENİZİN ANASAYFASININ DEĞİŞMESİ

Web sitenizin tasarımı veya düzeni aniden değişirse, bu noktada sitenizin saldırıya uğramış olması düşünülebilir.

Fotoğraflarınızın bir tonunu aniden yok sayıyorsanız veya sitenizdeki garip resimleri fark ederseniz, bu noktada saldırıya uğradığınızı gösteren bir işaret olabilir.

Bazen bilgisayar korsanları, sitenizin saldırıya uğradığını bildirmek için tüm ana sayfayı bir mesajla değiştirebilir.

7: WEB SİTENİZİN YAVAŞ VEYA SORUNLU OLMADIĞINDAN EMİN OLUN

Web siteniz genellikle hizmet reddi saldırısı nedeniyle yanıt vermiyor. Bu tür saldırılarda, bilgisayar korsanı sunucuyu kendi sitenize erişemediğiniz için çok sayıda istekle aşırı yükler.

Böyle bir işlem sitenizi yavaşlatır ve erişilemez hale getirir. Hangi IP’lerin aşırı sayıda istekte bulunduğunu görmek ve bunları engellemek için sunucu günlüklerinizi kontrol etmelisiniz.

8: WEB SİTESİ

Belirli bir web sitesini çökertmeye istekliyseniz, barındırılan sunucuya büyük miktarda veri göndererek bunu yapabilirsiniz.

‘Sunucu bulunamadı’ mesajını gördüğünüzde ilk kontrol etmeniz gereken Ağ bağlantınız iyi çalışıyorsa veya çalışmıyorsa veyahut çalışıyorsa siteniz saldırıya uğramış olabilir.

Bazı zamanlar, bir hacker sadece sitenizi çökertmek ve herhangi bir tuhaf faaliyetlerde bulunmayıp izlemesi gerekir.

Buda, sitenizin WordPress güvenliğinizi ön planda tutacak iyi bir hosting firmasında olmasını zorunlu kılar .

Biz bugün öncelikli olarak sizlerin güvenliğini sağlamak ve emin olmak amacıyla Sitenizin Hacklendiğini Belirten 8 İşaret ve belirtilerinden bahsettik umarım bu bilgilendirmelerimiz size yeterli gelmiştir bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sayın webmaster rehberi okurları.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × five =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin