Blog Rehberi

Site Nasıl Kurulur: Adım Adım İnternet Sitesi Kurmak

Buradasın çünkü bir internet sitesi kurmak için gereken bilgiyi öğrenmek istiyorsun. Öncelikle gurur duyabileceğiniz bir internet sitesi kurmak için bir dizi aşama vardır: Bunlar tipografinizin seçiminden renk şemasına, imge, markalaşma, site mimarisi ve çok daha fazlasını içermektedir. Bütün bunlar göz önüne alındığında, nereden başlayacağını bilmemiz gerektiği göz önünde bulundurulabilir.

Yukarıda bahsettiğim şeyleri düşünmeye başlamanıza gerek kalmadan önce,internet sitenizi hangi platform altında kurmak isteyeceğinize karar vermeniz gerekebilir.

Öncelikle ben bir yıl önce, ilk internet sitemi nasıl kuracağımı öğrendim ve inanılmaz derecede sıkıntılarımdan ve dertlerimden kolay bir şekilde kurtuldum. Şimdi ise size kısa sürede aynı şeyi nasıl yapabileceğinizi göstereceğim.

Bir İnternet Sitesi Kurmak İçin Gerekli 3 Basit Adım

1. Adım: İnternet Sitenizi Kurmak İçin Platformunuzu Seçmek

Bir internet sitesi kurmak için ne kadar kolay olduğunu anlamaya çalışan yeni bir girişimci iseniz, şanslısınız demektir! Herkes bu ücretsiz adım adım internet sitesi kurmak adlı rehberimden yararlanabilir.

İlk adım, internet sitesi kurmak için kullanmak istediğiniz platformu seçmek.

Şimdi Dur Biraz, Yavaşla! Platform Nedir? Dediğinizi Duyar Gibiyim.

Gördüğünüz üzere, internet hala yeni yeni gelişirken, internet siteleri HTML kodlaması kullanılarak sıfırdan inşa ediliyordu. Bu şekilde bir site kurmaya çalışmak, inanılmaz miktarda bir eğitim gerektiriyordu.

Cidden, böyle bir internet sitesi kurmanın tek yolu, hayatınızın büyük kısmını HTML’yi öğrenmenizi geçirmekle gidiyordu. Yani kısa bir örnekle; Bir tapınak veya özel bir yere kapanıp bir tasavvufi konu gibisinden…

Bugün hızlı ileri ve aniden bir internet sitesi kurmak o kadarda yorucu değil. Şimdilerde WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinin (CMS) yükselmesiyle, herkes,kendi internet sitesini kurarak internet dünyasına çok az veya hiç eğitim almadan da adım atabilir. Tek yapmanız gereken benim size sunduğum gibi iyi bir rehbere ihtiyacınız olmanız gerektiği.

Peki hangi CMS platformunu seçmelisiniz?

En İyİ 3 CMS Platformu

 • WordPress – Bu, seçebileceğiniz en iyi platformdur çünkü başlangıç ​​seviyesindeki araçları, gelişmiş kullanıcıların daha da çeşitli yeteneği ile birleştirilebilir. Tek yapmanız gereken, CMS kullanan tüm web sitelerinin yüzde 59’u tarafından kullanıldığını görmek için bazı CMS istatistiklerine hızlıca bakmak olmalıdır.
 • Joomla – Bu platform, ticarete her şeyden daha çok önem veriyor, ancak bazı kullanıcı dostu elemanlara da sahip, bu da onu en iyi CMS seçeneklerinden biri haline getiriyor. Şu anda Joomla’yı kullanan 2,6 milyondan fazla internet sitesi var.
 • Drupal – Drupal’ı geçmişte kullandım ve web sitesi yapısına bir yapı verirken, herhangi bir önemli içerik oluşturmak için en azından temel bir HTML bilgisinden yararlanıyor.

En İyi İnternet Siteleri Hangi Platformları Kullanıyor?

Bir internet sitesi kurmak için WordPress tercih edilen en iyi seçimdir. Ayrıca Wix ve Squarespace aynı zamanda popüler platformlardır, çünkü sürükle-bırak geliştiricileri sunarlar ve ev sahibi olarak hareket ederler.

Bu gibi basit platformlar internet sitenizi kurmak ve düzenlemek için eşit derecede basit yöntemler sunarken, kendinizce çeşitli eğitim aşamalarını geçerek daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

İşte anlaşma: 

WordPress en iyi seçeneklere sahip olabilecek esnek bir platformdur. Temalar, eklentiler ve özellik açısından zengin editör eklentisinin yanısıra, WordPress yetenek setinize uyar ve sizinle birlikte büyür.

WordPress genel olarak en iyi seçimdir, ancak sadece sizin kazanmayacağınızı belirtebilir. Şimdi ise sizlere diğer CMS platformlarında önerdiğim en iyi nedenleri belirteyim:

1. Tamamen ÜCRETSİZ

WordPress kullanımı bir kuruşa mal olmaz. İnternet sitenizi hiçbir şey ödemeden kurabilir ve çalıştırabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz tema ve eklentilere de erişebileceksiniz.

Kullanıcı dostu CMS platformları arasında WordPress de bu arenadaki kraldır. Kullandığı kurulum, Microsoft Word’e çok benziyor, bu yüzden bu programı kullandıysanız, o zaman WordPress ile evde olmuşcasına kendinizi iyi hissedeceksiniz.

WordPress ayrıca internet sitenize her türlü işlevselliği ekleyen eklentiler olarak adlandırılan araçlar sunar. İster mükemmel blog gönderilerini veya bir iş sitesini tasarlıyor olun WordPress sizin için herşeyi yapabilir.

3. Büyük, Küçük, Meşgul veya Sessiz, Hiç Önemli değil!

Başka bir internet sitesi gibi küçükten (yani en baştan) başlayacaksınız, WordPress’in, sizi yıldızlara doğru yukarı ölçeklendikçe, attığınız her şeyi ele alabileceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca WordPress’in dünyaca ünlü Facebook, eBay, CNN ve NASA gibi şirketler tarafından kullanıldığını biliyor muydunuz?

4. Mobil Cihazlar için Destek

İnternet sitenizin Google’da sıralamaya girmesini ve iyi bir sıralamada kendisinin yer almasını istiyorsanız , mobil cihazlarda harika görünen bir web sitesine sahip olmak sizin açınızdan çok önemlidir. Ayrıca unutmamanız gereken husus ; SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) birer zorunluluk olmasıdır.

Öyle ki, WordPress yeni başlayanlar ve baştan internet sitesi kurmak isteyenler için en iyi seçimdir ve çoğu durumda ileri seviye kullanıcılar için de mükemmel bir seçenektir.

Hadi şimdiye kadar öğrendiklerimizi gözden geçirelim:

Web Sitesi Platformunu Seçme

 • İlk 3 site platformu WordPress, Joomla ve Drupal’dır.
 • WordPress en popüler, mobil uyumlu siteler için seo bakımından en iyi seçenektir.
 • Drupal deneyimli web geliştiricileri için harika, ama yeni başlayanlar için ideal değil.
 • Joomla en iyi e-ticaret siteleri için kullanılır.

İşte şu anda yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Henüz henüz WordPress indirmediyseniz endişelenmeyin, bunu sonraki adımlarda  beraber yapacağız ?
 • Şimdi internet siteniz için uygun bir platform seçin. Bence WordPress en iyisidir, ama karar size kalmış.

2. Adım: Bir Alan Adı ve Hosting Satın Almanız Gerekli

İnternet sitenizi kurmak için iki şeye ihtiyacınız olacak: bir alan adı ve hosting. Bunlar hakkında bilgisi olmayanlar için, bu şeylerin ne olduğu hakkında hızlı bir açıklama:

 • Alanı adı sitenize gitmek için arama çubuğuna yazdığınızda internet sitenizin adresidir.
 • Kişisel Web Hosting Web sitenizin online olarak ve yılın her günü, günün her saati açık olarak sunulması için tercih edilen yöntemdir

Bunları yapmak, internet sitesi kurmak için yapacağınız en önemli karardır.

Ücretsiz Web Siteleri İle Ne Demek İstiyorum? İşte Size Bunun Gibi Yerlerden Bahsediyorum:

 • Wix
 • Blogger
 • Squarespace
 • Tumblr

Bu siteler size kendi internet sitenizi kurmanızı sağlayacak bir web sitesi verecektir, ancak bu siteler tam olarak sizin kontrolünüzde değildir. Sadece sahip oldukları bir şey değil (aynı zamanda bir anı kapatabilme yetkisi de var), aynı zamanda onların URL’lerini kendi verdikleri blog uzantılarıyla paylaşmanızı da sağlıyorlar.

Hosting’e Kurulmuş İnternet Siteleri

 • Tamamen size ait
 • Para kazanmaya açık ve sınırsız para kazandırabilir
 • Süper hızlı olarak siteniz açılır
 • 7/24 Destek
 • Komple tasarım özelleştirme yetkisi

Ücretsiz İnternet Siteleri

 • Sizin değil (sağlayıcı tarafından sahip olunan)
 • Her an (haber verilmeksizin) elinizden alınabilir
 • Sağlayıcı, kendi reklamlarını sitenize yerleştirir
 • Para kazanamazsınız.

“Hey Peki,  Siz Nerede Barındırma Yapıyorsunuz?” Diye Sorduğunuzu Duyar Gibiyim.

Bunu sorduğun için çok sevindim sevgili okuyucu kardeşim.

Benim kendi barındırdığım platform bir vds sunucu üzerine kurulu. Yani bir bakıma bütün kullanım kaynakları kendime ait full + full diyelim daha doğru olur.

Özel barındırma seçimi için size tavsiyem BlueHost’tur, bu sayede geniş bir yelpazede sitenizi başlangıç seviyesi barındırma seçenekleri için kullanabilirsiniz. Bu önerdiğim firma kesinlikle hızlı bir yapıya sahiptir. Tabi sundukları kampanyalarda cabası. Henüz kendileriyle hiç çalışmadım ancak bu işte yani hosting sağlama işinde üst seviyede oldukları kesin ve aşikardır.

Tabi şimdi diyeceksiniz neden Türk hosting firmalarına değinmedin diye. Şimdi arkadaşlar açıkça söylemek gerekirse bu işini hakkıyla yapan size uygun seçenekte paketler sunan birçok Türk firması mevcut bunlardan belirtmek istediklerim ise şunlar:

vb çeşitli firmalarda kendilerini öne çıkarmış Türk hosting firmalarıdır. Tabi uzatmaya kalksam liste uzar gider arkadaşlar. Şimdi konumuzu saptırmadan devam edelim biz…

Alan Adınızı Seçme

Basit bir şey gibi görünebilir olsa da, alan adınız internet sitenizin ayrılmaz bir parçasıdır. Kullanıcıların sitenizi kolayca bulmasını ve adını, arkadaşlarını, ailelerini ve evcil hayvanlarını anlatacak şekilde hatırlamasını istersiniz değil mi? O zaman doğru alan adı ve alakalı alan adı seçmek her zaman sizin yararınıza olacaktır

Kısacası, alan adınız üç temel özelliği kapsamalıdır:

 • İşletme veya internet siteniz ile alakalı olmalı
 • Hatırlaması kolay ve akılda kalıcı olmalı
 • karışık ve anlamsız olmamalı

Bir işletme sahibi iseniz, en iyi yaklaşım, alan adınızı işletmenizin adı haline getirmektir. Aynı şey internet sitenizin adı için de geçerli, hatta kendi isminizi de kullanmanız benzersiz olmanızı sağlayabilir.

İnternette iki benzer alan bulunamayacağından, ilk fikrin işe yaramazsa, bunun sizin suçunuz olmadığını unutmayın. Ayrıca alan adınızın uzantısını da (.com, .net, .org) seçmelisiniz. Ayrıca .com sürümü bulunmaz ise, bunun yerine .net’i tercih edebilirsiniz.

Domain ve Hosting Satın Alın

Unutmayın Ücretsiz web siteleri sınırlı deneyimi sunan ve uzun vadeli büyüme ve başarı için yeterli katkı sağlamazlar ve sınırlı olmaları size yarardan çok zarar sağlar. Ayrıca WordPress.com ücretsiz bir sitedir ve WordPress.org farklı seçenekleriyle hostinginizde barındırılabilen bir CMS platformudur.

Bir sonraki adıma geçmeden önce yapman gerekenler:

 • İşletmenizi veya web sitenizi yansıtan alan adınız için birkaç fikir edinmek için biraz zaman ayırın.
 • Hostinginizi www.bluehost.com üzerinden kurun.  Tavsiyem bu yöndedir.

Adım 3: WordPress’i Yüklemek Ve Ayarlamak

WordPress’i yüklemek kolay olabilir ya da sizin için ilk defa yüklüyorsanız gerçekten çok zor olabilir. İşte bu yönden WordPress’i hazır kurulum olarak yüklemek her zaman tavsiye etmemin bir başka nedenidir. WordPress’i yükleyebileceğiniz iki yol vardır:

 • Tek Tıkla Kurulum (çok kolay ve hızlıdır)
 • Manuel Kurulum (Aşırı karmaşık)

Çoğu zaman, iyi bir hosting sağlayıcısının en iyi işareti, WordPress, Joomla veya Drupal gibi CMS platformları yüklemek için tek tıklatma seçeneğinin varlığıdır.

Eğer WordPress’i kurduysanız kurduktan sonra, şunun gibi görünen panoya giriş yapabilirsiniz.

 

Site admin panelinize ulaşmak için, URL’nizi en sonunda WordPress yönetici etiketiyle yazın. Örnek verirsek:

www.senindomainadresin.com/wp-admin

Buraya giriş yaptığınızda  yukarıda gördüğünüz panoyu göreceksiniz. Gördüğünüz gibi, seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var. İlk olarak Web sitenizin temasını seçerek başlayalım.

WordPress Tema Nasıl Seçilir?

WordPress, sitenize ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir görünüm vermek için çok sayıda tasarım şablonu sunar. En iyi kısmı ise bu tasarımların kurulumu son derece kolay olmasıdır.

WordPress söz konusu olduğunda, günün kelimesi kolaydır. Kontrol panelinize gidin ve sol taraftaki Görünüm düğmesine bakın . Bunu tıklayın ve Temalar’ı tıklayın Devam edin ve ekranın üst kısmındaki Yeni Ekle düğmesini tıklayın.

Şimdi şeker dükkanında bir çocuk gibi seçeneklere göz atarcasına temalara göz atabilirsiniz. Tabi her tema ücretsi değil karşılaşacağınız premium temalarda var. Bir temayı satın almak isterseniz, bazı harika seçeneklerde var.

Yeni başlıyorsanız, henüz para harcama konusunda asla endişelenmeyin. Tema için bol miktarda ücretsiz seçenek bulacaksınız. Ayrıca tema araması yaparken,harika bir WordPress temasının özelliklerini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

İyi Bir Tema Unsurları İse Şunlardır

 • Her şeyi açık hale getiren kullanıcı dostu bir seçenek sunar. Bu yüzden sitenizde gezinmek, ziyaretçiler için hızlı ve kolay olur.
 • Seçeceğiniz tema çok hoş bir tasarıma sahip olan ancak gözünüzün rengini aşırı derecede yıpratmayan göz alıcı tasarım olmalıdır. Bu yüzden ilk başta temiz ve basit bir şey arayın.
 • Mobil duyarlı, bu kısmı yeterince vurgulayamıyorum. Sitenizin mobil cihazlarda harika görünmesi gerekiyor. Unutmayın, Google’ın mobil görünümleri kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir aracı var. Yanıt vermeyen bir site, sıralamalarınız ve kullanıcı deneyiminiz için eksi puan niteliğindedir.
 • Sitenizi yavaşlatan çok fazla kodlama veya kötü amaçlı kod bulunmadığından emin olun.
 • Diğer açıdan kullanımı kolay olmalı ve SEO için optimize edilmelidir. Ayrıca, temanın düzenli olarak güncellendiğinden ve sürdürüldüğünden emin olun.

Temayı bulduktan sonra, yükleme düğmesini tıklayın ve ardından bir sonraki sayfada etkinleştirmeyi de tıklattığınızdan emin olun. Unutmadan belirteyim de:

Temaların Değiştirilmesi Konularınızın veya sayfalarınızın hiçbirini SİLMEZ!

Temaları değiştirmeniz gerekirse, kaybolan bir şey için endişelenmeyin. Artık internet sitenize uygun bir göz seçtiniz, şimdi bunun için içerik oluşturmaya devam edelim mi?

WordPress’te Yeni Sayfalar Nasıl Eklenir?

Yeni sayfalar oluşturma sürecini incelemeden önce, konular ve sayfalar arasındaki farkı temizleyelim .

 • Konular dinamiktir ( bir konu açıyorsanız bu sizin için en iyi seçim olabilir )
 • Sayfalar, bir şirketin internet sitesinde bulduğunuz gibi statiktir. “Hakkımızda” sayfası  bu konuya mükemmel bir örnektir.

Tamam, böylece ilk sayfanızı eklemek için hazır olduğunuzda. Sadece tıklayın Sayfalar -> Yeni Ekle kontrol panelinizin sol tarafında bulunuyor. Zaten bir sonraki ekran, Microsoft Word’ü kullananlara çok tanıdık gelecektir.

Burada metninizi, resimlerinizi ve oluşturduğunuz sayfanın tüm öğelerini ekleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, Yayınla düğmesini tıklayın. Sitenizin menü çubuğunda bu sayfaların görünmesini istiyorsanız, bunu bir sonraki bölümde ele alacağız.

Menü Çubuğunuza Sayfa Ekleme

Görünüm -> Menüler bölümüne gidin. Eklemek istediğiniz sayfanın onay kutusunu ve ardından Menüye Ekle’yi tıklayın.

Siteniz İçin Statik Bir Ana Sayfa Oluşturmak

Bir internet sitesi kurduğumuzdan, ana sayfanızın statik ve değişmez olmasını istersiniz. Bu adımı doğru yaparsanız, her türlü yazınız oluşturduğunuzda burada görünür.

Eğer siteniz için bir giriş sayfası oluşturmak istiyorsanız şu adımları izleyin:

Statik Bir Ana Sayfa Oluşturmak

 • Ayarlar -> Okuma’ya tıkla ve git
 • Şimdi buradan anasayfa olması istediğiniz sayfayı seçin (Ön Sayfa, ana sayfanızdır ve Blog Sayfası, internet siteniz için ayrıysa tabi.)

WordPress Yazı ve Kategori Ekleme

Çoğu internet sitesinde de onlara bağlı bir blog olacaktır. Bu durumda iken aklınıza blog yazısı için fikirler geliyor olabilir bu da sizin için yanıltıcı olabilir bunun içinde internet sitesi kurmak gereklidir.

Konular, sayfa seçeneğinin bulunduğu kontrol panelinin sol tarafında bulunabilir. Blog yayınlarınız, konunuza göre farklı kategoriler halinde düzenlenebilir veya isterseniz “blog” adlı bir kategori oluşturabilirsiniz.

Bunu yapmak için, kontrol panelindeki Yazılar -> Kategoriler’i tıklayın . Kategori veya kategorilerinizi oluşturduktan sonra, yapmanız gereken tek şey yazı yazmayı bitirdiğinizde kategoriler bölümündeki uygun kutuyu işaretlemektir.

Tekrar etmemiz gerekirse, burada üçüncü adımdan gelen seçenekler şu şekilde:

WordPress’i yükleme

 • Büyük hosting sağlayıcıları tek tıklamayla kurulum sunar
 • Kurulum, hosting kontrol paneliniz üzerinden yapılabilir.
 • Yüklendikten sonra, giriş yapmak için www.seninsiteadresin.com/wp-admin adresine gidin.
 • Bir blog (dinamik) veya bir internet sitesi için sayfalar (statik) için yazılar oluşturun
 • Görünüm -> menü giderek gezinme çubuğunuza sayfa ekleyin .
 • Ön sayfaya (ana sayfa) gerek duyduğunuzda statik değere ayarlamak için ayarlara gidin .
 • Yazıları -> kategorilere giderek kategoriler halinde düzenleyin.

[BONUS] 4. Adım: Site Düzenleme ve Final Dokunuşları

Bu noktada, siteniz çalışıyor ve devam ediyor, ancak bir gün arayabilmemiz için dikkat etmemiz gereken birkaç şey daha var. Endişelenmeyin, bu adımlar diğer adımlar gibi uzun sürmez.

Başlık ve Etiketiniz

Bu öğeler, internet sitenizin sayfalarının arama sonuçlarında da gösterilmesi durumunda, kullanıcıların arama motorlarında gördüklerini ifade eder. Bunları değiştirmek için Ayarlar -> Genel’e gidin. Sayfa şöyle olmalı:

Başlık, kullanıcıların arama sonuçlarında gördüğü ilk şey olacaktır.

Yorumlar devre dışı bırakılıyor

Sitenize bağlı olarak, kullanıcıların sayfalara veya yayınlara yorum yapmasını istemeyebilirsiniz. Bu sizin tercihinizse, Ayarlar -> Tartışma -> “Yorumlara İzin Ver” seçeneğinin işaretini kaldırın.

WordPress Eklentileri Yükleme

Bu, internet sitenizin epik lansmanına giden yolda son durağımız. WordPress, sitenizde çok çeşitli görevleri gerçekleştiren eklentiler olarak adlandırılan çok sayıda programa sahiptir.  Tıpkı temalar gibi, bunların bazıları ücretsizdir ve bazıları için ücret ödemeniz gerekebilir.

En iyi WordPress eklentileri sitenizin özelliklerini genişletecek ve size heyecan verici yeni özellikler kazandıracak. İşte eklentilerin yapabileceği şeylerden sadece birkaçı:

 • Her gönderide SEO çalışmalarınızı takip eder.
 • Sayfaları önbelleğe alarak web sitenizi hızlandırır.
 • Sosyal medya çalışmalarınızı ele alarak ve yayınları planlar.
 • Anketler, sosyal paylaşım düğmeleri ve diğer katılım öğeleri ekleyebilirler.

WordPress Eklentileri Yükleme

 • Eklentilere Git -> Yeni Ekle ve tüm WordPress için uygun olan ‘50.000+ Eklenti üzerinden arama yapabileceksiniz!
 • İstediğinizi bulduğunuzda Yükle’yi tıklayın .
 • Tavsiye edilen bir söz daha belirteyim, her eklenti eşit değildir. Ayrıca, çok fazla eklenti sitenizi yavaşlatır. Kuruluma başlamadan önce araştırmanızı iyi yapın derim.

Site Düzenleme ve Son Dokunuşlar Hakkında Genel Tekrar

 • Yorum yapmak istemiyorsanız, ayarlara gidin -> tartışma -> ‘yorumlara izin ver ‘ seçeneğinin işaretini kaldırın.
 • Eklentileri eklentilere giderek yükleyin -> yeni ekle
 • Eklentileri yüklemeden önce araştırma yapın, hepsini denemek için zamanınız yetmez.

Güzel Bir Tasarım ile İnternet Sitesi Kurmak

Bu rehberde internet sitesini nasıl kurabileceğinizi öğrendiğiniz için tebrikler! Gördün mü, o kadar da zor değildi!

Ama henüz bitirmedik. 

Şimdi internet sitenizi nasıl tasarlamak istediğinize yönelik uzun vadeli bir plan yapılmalıdır.

Gerçek eğlencenin başladığı yer burası! 

Bunun ardından, web tasarımının başlıca tasarım ve tasarım türlerine  bakacağız ve internet sitenizin nasıl görüneceğini ve öngörülebilir gelecek için nasıl hissettirdiğini anlamanıza yardımcı olacağız.

Web Tasarımının Dört Ayağı

Sütun # 1: Boyut

Sayfa Genişliği Faktörleri

 • Ekran boyutuna (masaüstü veya mobil) göre sayfa boyutu ayarlanmalı.
 • Sayfadaki içerik
 • Okuyucunun daha sonra okumak için kaydırma ve kaydetme ayarları.
 • Sayfayı yüklemek için gereken hız miktarı.

Çevrimiçi ve Baskı Grafik Tasarımı Arasındaki Fark

 • Yazdırmak, kullanıcının iki sayfalık bir yayının tamamını görmesini sağlar.
 • Çevrimiçi internet sayfaları her seferinde sadece bir sayfa gösterir.

Sayfa Yapısı

 • Kullanıcının kaydettiklerini gördüklerine göre “ekranlar” a bölün
 • Logodaki ana sayfaya bağlantı (Logo oluşturmak için buraya tıklayın )
 • İçerik başlıklara bölünmüş olmalı
 • Bir liste olarak yapılandırılmış kullanıcılar için kolayca görülebilen global bağlantılar olmalı
 • Ana içeriğin üstündeki veya üst bilgiye entegre edilen kırıntı gezinme menüsü.
 • Sayfanın sağ üst köşesindeki reklam için banner simgesi

İçerik Alanı Yapısı

 • Sayfa Başlığı – Sayfanın üst kısmındaki H1 biçimindeki üst bilgileri kullanarak, okuyucunun ve arama motorlarının sayfanın ne olduğunu açıkça göstermesini sağlayın.
 • Kurallar – Sayfa kurallarını darmadağın olabileceğinden emin olmak için CSS kullanın. Endişeniz varsa, kurallar atlanabilir ve bunun yerine boşluk veya görsel içerik kullanılabilir.
 • Sayfa Gezinme – Çok sayfalı düzenlerde, sekansta ileri ve geri gitmek için sayfanın üst ve alt kısımlarında gezinme olanağı sağlayın.
 • Yayın tarihleri ​​- İçeriğin yayınlandığı veya güncellendiği tarihler haber ve dergi siteleri için sitenin en üstünde yer almalı, diğerleri ise en altta yer alabilir.
 • Altbilgiler – Bunları yoldan çıkarın ve telif hakkı bildirimleri, iletişim bilgileri ve sayfa yazarları gibi yasal ilişkilendirme için kullanın .

Sayfa Çerçevesi

 • Sayfa uzunluğu, geçmişte olduğundan daha fazla olmamalı.
 • Çoklu giriş cihazları ve ekran boyutları, için duyarlı bir web tasarımı gerektirir   .
 • CSS ve HTML esnek ve akışkan tasarıma odaklanmalıdır. Esnek elemanlar (içerik) ile birleştirilmiş statik elemanlar (kenar çubuğu) kullanılabilir.

Sütun # 2: Renk ve Aralık

Renk teorisi

 • Renkler tamamlayıcı, karşıtlık ve canlılık için birlikte çalışmalı
 • Üç renk çözümü türü: Triadic. Bileşik ve Analog .
 • Kontrast, bir sayfadaki öğeleri bölmek için kullanılır (örnek olarak arka plan ve metin rengi kontrastı)
 • Canlılık, rengin parlaklığına işaret eder. Daha parlak renkler daha fazla enerji üretir (bir ürünü satmaya çalışırken faydalıdır). Daha koyu renkler rahatlatıcıdır ve zihnin odaklanmasını sağlar.
 • Görsel uyum için spektrumun karşıt uçlarında renkler seçin.
 • Yüksek kontrast, elemanların kolayca okunmasına yardımcı olur ve dikkati yönlendirir.

Renk Psikolojisi

 • Renk psikolojisi, renklerin insan davranışlarını nasıl etkilediğine bakar.
 • Müşteriler bir ürün hakkında fikir edinmek için 90 saniye okumaktadırlar.
 • Anketler, kadınların mavi, mor ve yeşili tercih ettiğini gösteriyor . Gri, turuncu veya kahverengiyi sevmezler.
 • Erkekler mavi, yeşil ve siyahı tercih eder. Kahverengi, turuncu veya moru sevmezler.
 • Mavi renk , güven, sadakat ve sakinliği temsil eder .
 • Sarı tipik olarak dikkati gösterir, ancak beyindeki heyecan merkezlerini de tetikleyebilir .
 • Renkler anılara ve deneyimlere yakından bağlıdır.
 • Yeşil dış mekan ve çevre ürünleri / hizmetleri için harika bir renktir
 • Yeşil, izolasyon etkisi ile eşleştirildiğinde CTA’lar için bir renk olarak iyi çalışır .
 • Siyah, sofistike, lüks ve münhasırlığı ifade etmek için kullanılabilir.
 • Parlak ve birincil renkler harekete geçirici mesajlar için idealdir.
 • Beyaz alan aşırı yükü hafifletmeye yardımcı olur ve ‘nefes alabilen’ bir tasarıma izin verir.

Görsel Tasarım

 • Neyin önemli ve neyin ikincil olduğunu ayırt etmek için görsel bir hiyerarşi kullanın.
 • Yapıyı kolaylaştırmak için ilgili öğeleri gruplar halinde tutun.
 • İçerik gruplarına sahip ızgara tabanlı bir düzen, taranabilir bir düzen oluşturur.
 • Tutarlılık tipografi ve düzende önemlidir
 • Metin ve grafikler arasındaki görsel denge çok önemlidir. Genel kitleler için, bu metin dengesi ve hızlı yüklenen daha küçük grafiklere sahip bağlantılardır.
 • Web tasarımcıları, uyumlu renk şemalarının bir örneği için doğadan ilham alan renk paletlerine bakmalıdır.
 • Sadelik için çalışın ve farklı görsel öğeleri ayırmak için beyaz alandan yararlanın.

Sütun # 3: Yerleşim ve Gezinme

Gezinmeyi Düzeni

 • Grafikler ve metinler boyunca net ve tutarlı tasarım, okuyucunun ihtiyaç duydukları şeyi bulma konusunda güven verir.
 • Kullanıcıların, web sitesinin geri kalanıyla nerede bağlantılı olduklarını anlamaları çok önemlidir.
 • Çıkmaz sayfa olmamalıdır. Alt sayfalar ana sayfaya veya yerel kategori sayfalarına geri bağlantılar içermelidir.
 • Gezinme hiyerarşinizi verimlilik göz önünde bulundurularak tasarlayın. Kullanıcılar, hedeflerine mümkün olan en az sayıda adımda ulaşmalıdır.
 • Tüm sayfalarınız tutarlı bir düzen kılavuzu ve görsel bilgi hiyerarşisi ile tasarlanmalıdır.
 • Kullanıcıların sitenin gezinme yönleriyle nasıl etkileşimde bulunduğunu görmek için analiz ve ısı haritası verileriyle geri bildirim alınabilir.

Kenar Çubuğu Tasarımı

 • Kenar çubuğunuzu evrensel kullanılabilirlik ile tasarlayın. Tüm sayfalarınızda aynı veya denk.
 • Tasarım, internet üzerinde çok çeşitli tercihler ve deneyimler için esnek ve kullanışlı olmalıdır.
 • Önemli bilgilerin en belirgin olduğu şekilde kullanımı ve organize edilmesi kolaydır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

 • Anahtar Kelimeler veya Sorgular – İlgili anahtar kelimelerin çeşitli kullanımı ve belirli konuları hedefleyen uzun kuyruk varyasyonları.
 • Alternatif Metin – Arama motoru taramalarına ilişkin bir açıklama sağlamak için resimlerdeki alternatif metinlerin kullanımı.
 • Üstbilgiler – Topikal derinlik oluşturmak için <title> ve <h1> etiketlerinde alakalı anahtar kelimeleri ve konuları dahil etmek.
 • Konu Linkleme – Başlıca konuları tanımlamak ve bunları diğer ilgili konulara bağlamak (Örnek: Marvel kahramanları, Avengers, Örümcek Adam, vs.’ye linklenerek bağlanır)
 • Site Haritaları – Bir site haritası ve robots.txt oluşturmak, arama motoru botlarının internet sitenizin sayfalarınızı daha kolay taranmasına ve dizine eklenmiş ve dizine eklenmemiş sayfalar arasında ayrım yapmanıza olanak tanır.
 • URL Yapısı – Sayfanın neyle ilgili olduğunu ve özlü olduğunu açıklayın.
 • Görüntü Optimizasyonu – Dosya boyutunu küçültmek için tutarlı görüntü genişliği için çeşitli araçlar kullanın .
 • Web Sitesi Hızı – Olumlu ve verimli bir kullanıcı deneyimi için hızlı yükleme için sayfalarınıza odaklanın.
 • Link Building – İçeriğinize alakalı backlinkleri kazanmak için e-posta erişimini için etkileyici ağ bağlantısını kullanın.
 • Google Analytics – Hemen çıkma oranı, sayfada geçirilen süre ve katılımın dönüşümleri / satışları nasıl etkilediği gibi anlamlı ölçümleri izleyin.

Sütun # 4: Stil

 • Büyük tipografi , görsel kontrast ve yazı tipi seçimine bağlıdır (bunların nasıl çevrelendiği ve etrafındaki beyaz alanla nasıl çalıştığı)gibi.
 • Tutarlı marjlar, diğer sayfa öğelerinden yapı ve ayrı metin oluşturmak için tutarlı bir beyaz alan kullanımı ile bir zorunluluktur.
 • Web sitesi metninde asla ortalanmış, doğrulanmış veya sifonlu tasarımlar kullanmayın.
 • Sola yaslanmış metin, solda kalan başlıklarla en iyi seçenektir.
 • Sabit genişlikli düzenler, hat uzunluğu üzerinde kontrol sağlarken, esnek düzenler tarayıcı penceresini doldurur.
 • Sabit genişlik için, satır başına yaklaşık 10 kelime olan 365 pikselden daha geniş olmayan sütunlar ayarlayın. Esnek tasarımda, satır aralığını ayarlamak için CSS önde gelen kontrollerini kullanın.
 • Okunabilirliği artırmak için çeşitli yöntemlerden yararlanın . En iyi uygulamalar fontun boyutunun 2 puan üzerindedir. Örnek: 12 punto yazı tipinde 14 nokta önde olmalıdır.
 • Girinti, yeni paragrafları tanıtmanın bir yolu olarak yapılabilir veya boş satırlar aralıkları paragraflar arasında beyaz boşluk sağlamak için kullanılabilir (web sayfalarını taramak için daha iyi).

Tarzınızı Bulma

 • Feedlere ya da sadece trendlere güvenmeyin. Kitleniz için uygun ve alakalı bir stil seçin.
 • Kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını ve bunların çözümü için hangi sorunu çözmeye çalıştığınızı öğrenin. Rakiplere bakın, ruh hali tahtaları oluşturun ve markalama kurallarını ayarlayın.
 • Her şeyi temiz ve görsel olarak tatmin edici tutun. İlgi çekici görseller ve kullanılabilirlik arasındaki dengeyi bulun.
 • Tarzınız inançlarınızı ve değerlerinizi yansıtmalıdır. Tutkunuz tasarımınızda mevcut olmalı.
 • Başkalarını taklit etmeyin, tamamen benzersiz bir şey yaratmak için onlardan ilham alın.

Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturma

 • İnternetteki okuyucular, onları okumak yerine sayfaları gözden geçirmeyi tercih eder.
 • Metninizi daha küçük paragraflara ayırın (3-4 satır başına).
 • Açıklayıcı ve kısa başlıklar sağlayın.
 • Metin içindeki önemli noktaları vurgulamak için kalın ve italik harfleri kullanın.
 • Ters bir piramit tarzı kullanın (başlangıcına yakın ve en kolay bulunan en önemli noktalar).
 • Üst bilgileri, paragrafları, madde işareti listelerini vb. Tanımlamak için HTML etiketlerini kullanın.
 • İçerik türlerinizi çeşitlendirin: kitaplıklar, başyazılar, nasıl yapılır kılavuzları, videolar, podcast’ler, Infographics.
 • Makalelerinizde ilgili bağlantı metni ve linklerle kaynak gösteriniz.
 • Uzun metrajlı metinleri daha fazla parçalamak için görüntüleri kullanın.
 • Uygulanabilir tavsiyeler sağlayın.
 • Bilgilendirici ve tanıtım içeriğinin iyi bir dengesini yazın ( 80/20 kuralı geçerlidir ).
 • Her zaman okuyucuya bir sonraki adımda ne yapacağını söyleyen bir CTA (harekete geçirici mesaj) verin.

Kullanıcı Deneyimi için  Sitenizi Tasarlamak

Anketler

 • Web sitesi kullanıcılarınızı anlamak için temel demografik bilgiler gibi verileri toplamak için anket yazılımını kullanın.
 • Ne sıklıkla ziyaret ettikleri ve büyük işlevleri nasıl değerlendirecekleri gibi kullanılabilirlik hakkında sorular sorun.
 • Yanıtlar, mevcut tasarımınızın nasıl çalıştığına veya çalışmadığına dair bir temel sağlayacaktır.

Analitik

Google Analytics veya Adobe’nin Site Catalyst gibi bir programı kullanmak, aşağıdaki gibi  verileri tanımlamanıza yardımcı olabilir:

 • Bir kullanıcı internet sitenizde ne kadar kaldı?
 • Bu oturumda ziyaret edilen sayfaların sayısı
 • Kullanıcının yapacağı etkileşim sayısı
 • Kullanılan tarayıcı ve işletim sistemi (ekran boyutu ile birlikte)
 • Sitenize veya geri gelen bir ziyaretçi için yeni olup olmadığı

Web Tasarım Hatalarından Kaçınmak

Bu bölümde, korkunç web tasarım hatalarının bazı örneklerine bakıyoruz, böylece kendi işinizde bu hataları önleyebilirsiniz.

Ana Sayfanızla İlgili Sorunlar

Sıfır yön. Bu web sitesinin ne sunduğunu gerçekten anlamak için 1 dakika 30 saniye sürdü. Bunu inanın, yeni bir web sitesi ziyaretçisi size o kadar zaman vermiyor.

İnsanların hala bu temel konseptle ilgili sorun yaşadıklarına inanamıyorum.

 • Tasarım kullanıcıya değil, kullanıcıya odaklanır (aşırı tanıtım)
 • Ana sayfanızda kolayca görülebilir bir odak noktası yok.
 • Web sitesi yükleme hızı dört saniyeden uzun
 • Kullanıcılar yeni içeriği görmek için yenilemelidir.
 • Engelli kullanıcılar için erişilebilirlik yok.
 • Kodlama hataları web sitesinin kırılmasına neden olur.
 • Ana sayfa çeşitli tarayıcılarda farklı görünüyor

Evet arkadaşlar artık internet sitesi açmak adlı konumuzun sonuna gelmiş bulunuyoruz biz burada webmasterrehberi.com sitesi olarak size en doğru en ayrıntı ve en detaylı şekilde internet sitesi nasıl açılır öğretmeye çalıştık. Umarım sizlere katkılarımız olmuştur. Bir sonraki bilgilendirici yazımızda görüşmek üzere…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 3 =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin