Blog ve Para Rehberi

Google Adsense ile Para Kazanmak

Eğer yeni bir site ya da blog açtıysanız ve bu ikisi sayesinde nasıl parayı kırabilirim diye düşünüyorsanız tam olarak doğru yere geldiniz. Size bu yazıda Google Adsense ile para kazanmak adlı konuyu açıklayacağım. Öncelikle Google Adsense kullanarak para kazanmayı öğrenmek istiyorsanız kesinlikle ortalama güçte bir site ya da bloga sahip olmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Ortalama güçte derken aslında demek istediğim günlük 70’den fazla tekil ziyaretçiye sahip olmanızdır. Eğer bu sayıda bir ziyaretçiye sahipseniz ve kumar, bahis, iddia gibi sitelere sahip değilseniz Google Adsense başvurusu yapmanız şiddetle önerilmektedir. Sitenizin Türkçe ya da farklı bir dilde olması Google Adsense için önemli değildir. Google için tek önemli şey ziyaretçilere istedikleri şeyi verip veremediğinizdir.

Kazanç oranları ise siteniz ya da bloğunuzun içerik diline göre değişmektedir. Çünkü yabancı yatırımcılar daha yüksek reklam bütçeleri ayırmaktadır. Bu yüzden Türkçe bir site için alacağınız bir reklam tıkı 1 lira iken yabancı sitenizden alacağınız aynı reklam tıkı 20 dolara kadar çıkabilmektedir. Eğer kafanızda Türkçe siteniz ile aylık ciddi miktarlar kazanmak varsa gerçekten yüksek sayıda ziyaretçilere sahip olmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu sayı bin ya da iki bin değil, bir milyon ya da iki milyona ulaşmalıdır. Ek olarak çektiğiniz ziyaretçiler odaklı mı değil mi bunlarda çok önemli faktörlerdir.

Eğer Google Adsense ile para kazanmak istiyorsanız siteniz ya da bloğunuz için bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvurunun bazı kuralları vardır. Eğer bu kuralları site ya da bloğunuz karşılıyorsa başvurunuz onaylanır. Eğer karşılamıyorsa ret yiyecektir. Bu kurallardan birisi tabii ki kopya içerik ile alakalıdır. Eğer kopya içeriğe sahipseniz ve bu sitenizdeki çoğunluğu oluşturuyorsa sitenizin başvurusu reddedilmekle kalmaz arama motorlarından bile engellenebilir. Bu yüzden size tavsiyemiz asla ama asla kopya içeriğe yönelmemeniz ve kendi özgün içeriklerinizi üretmenizdir. Bir diğer kural ise içeriklerinizin ne kadarının okunduğudur. Mesela sitenize sürekli hazır ziyaretçi çekiyorsanız bu ziyaretçiler sitenizdeki yazıları okumadan sitenizden çıkacaktır. Bu ise hem site için hem de başvurunuz için çok kötü bir sonuç doğuracaktır. Normal bir insan girdiği bir yazının en azından %10’unu okumaktadır. Bu çok düşük bir oran gibi görünse de bu oranı Adsense istemektedir.

Google Adsense ile para kazanmak için birçok sır vardır. Mesela en yüksek gelir getiren platformlar ve içerikler kadınlara yönelik içeriklerdir. Eğer kadınlara yönelik içerik üreten bir siteniz varsa normal olarak sitenize birçok kadın girecektir. Birçok kadın kullanıcı reklam ile içeriği ayırt edemediği için daha çok reklamlara tıklıyor. Bu yüzden bize daha çok gelir kazandırıyorlar. Eğer moda, makyaj, kadın sağlığı gibi konularda yazarsanız Google Adsense ile para kazanmak için çok iyi bir adım atmış olursunuz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 10 =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin