Blog Rehberi

Blogunuz İçin Kaliteli Bir Niş Nasıl Bulunur (Adım Adım Rehber)

Blogunuza başlamadan ve başarılı bir blogcu olma yolunda ilerlemeden önce, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Yaşamın anlamı, iyi olanın fikri olan en yüksek bilgi formuna ulaşmaktır ”( Eski Yunan Filozofları).

Aynısı blog için de geçerlidir. Seçtiğiniz konudaki en yüksek bilgi formuna ulaşmak istersiniz. Bu yüzden, size uygun olan konuyu seçin  tutkulu ve en çok ilgilendiğiniz alanı seçin. Başarı, mutluluk, güvenlik ve tanınma için çaba gösterin. İlgi alanınızı seçerek ve bakış açınıza sahip olarak, blogunuzu rakiplerinizden farklı bir şekilde konumlandırabilir ve farklılaştırabilirsiniz.

Yeni blogunuz için neyin uygun olduğunu belirlemenin birçok yolu vardır, ancak işlemi daha da kolaylaştırabiliriz. Size tavsiyemiz olan Blog Nasıl Açılır adlı konumuzu okumanızı öneriyoruz.

Konunuzu Derince Düşünerek Bir Beyin Fırtınası Oluşturun

Başka bir şey düşünmeden, sizi ilgilendiren bütün şeyleri yazarak niş sürecinize başlayın. Bunlar kişisel çıkarlar veya profesyonel çıkarlar olabilir.

 • Yapmaktan hoşlandığınız şeyleri düşünerek başlayın ya da şansınız olsaydı neleri yapmaktan zevk alırsınız. Mesela sen amatör bir fotoğrafçısın. Fotoğraf blogculuğu büyük bir niş olabilir. Fotoğraflarınızı, ayrıntılı bilginizi veya kamera teknolojisindeki deneyiminizi paylaşabilirsiniz.
 • Sonra, öğrenmekten hoşlanacağınız şeyleri düşünün. Örneğin, yemek pişirme derslerine katılmakla ilgileniyorsunuz. Yemek pişirme derslerine başlamak için zamanınız veya bütçeniz olmasa bile, internette bulduğunuz tarifleri analiz ettiğiniz bir yemek blogu açabilirsiniz. Mükemmel malzemelerin nasıl seçileceğini ve organik ve GDO içeriklerinin faydalarını tartışın.
 • Son olarak, zaten derinlere daldığınız şeyleri düşünün. Örneğin, üniversitedeki derecenizi bitirmek için geri dönen bir yetişkin olduğunuzu varsayalım. Kampüste karşı online lisans programları, hangi üniversitenin seçileceği, ders çalışmasına nasıl geri dönüleceği vs. hakkında çok fazla araştırma yapacaksınız. Bunlar, yüksek öğrenimle ilgili bir blog için harika konulardır.

En çok tutkunu olduğunuz alanlar, nişiniz için en iyi adaylardır. Ayrıca, web’de hangi blog türlerinin bulunduğunu anlamak için bu yazıyı okumanızda fayda var.

Bir niş blog fikri veya aklınızda bulunan birçok fikir için heyecanlı olsanız da, önce düşündüklerinizi listeleyin. Ardından, başarı hedefinizi doğrulamak için size 3 adımlı bir formül göstereceğiz.

Niş Blogunuz İçin Doğru Alanı Bulmak

Prestij, gelir, eğlence ya da çeşitli konular için blog oluşturmak, istediğiniz alanı araştırmak ve konunun uygun olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Aşağıdaki “Niş Blogunuz İçin Doğru Alanı Bulmak” adlı konumuzun şıkları, blogunuzun gerçek bir potansiyeli olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, blogların% 90’ının neden başarısız olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

1. Nişi’nizin Potansiyel Aranma Hacmi Nedir

Aklınızdakinin mükemmel bir blog fikri olduğuna inanıyor olsanız bile, yeterince insanı kendine çeken bir niş pazar bulamazsanız başarılı olmak için daha fazla çaba ve mücadele etmeniz gerekebilir.

Örneğin, “golf” nişinin boyutu milyonlarca anahtar kelime aranması bulunur. Ancak “uçak golf vuruşlu matkaplar” gibi çok dar bir nişin peşindeyseniz, aramaların hacmi çok küçük olacaktır. “Golf” ten bir niş “golf ipuçları” ya da “yeni başlayanlar için golf ipuçları” gibi başlıklar nişinizin daha fazla ilgi çekmesini sağlayabilir.

Nişinizin Aranma Hacmini Kontrol Edin

Niş konunuz için ilk beş anahtar kelimeyi kontrol edin. Beş anahtar kelime için birleşik ve en az aylık 10 bin arama hacmi olan kelimeleri arayın. Arama hacmini kontrol etmek ve anahtar kelimeler hakkında fikir edinmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı (ücretsiz), SERP araçlarını (ücretsiz) veya WordTracker’ı (ücretsiz) kullanabilirsiniz. Sağlayacağınız bilgi türünü arayan, yeterince geniş bir kitlenin olduğundan emin olmak istiyorsanız bunlar sizin için yeterlidir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracıyla en iyi anahtar kelime fikirlerini elde edebilirsiniz. Bu bilgiler size kabaca bir anahtar kelime ve arama hacimleri hakkında fikir verecektir. Bu nedenle, anahtar kelimelerle ilgili fikir almak için Google aracını ve belirli anahtar kelimeler için ortalama arama hacmi elde etmek üzere diğer araçları kullanmanızı öneririz.

Hassas arama hacmi elde etmek istiyorsanız SERP aracını kullanın. Birincil anahtar kelimenizi girin (örneğin “golf ipuçlarını kullanın”) ve önerilen anahtar kelimeler listesine bakarak fikir edinin. Seçtiğiniz niş konuya uygun olan en iyi beş anahtar kelimeyi seçin. Her bir anahtar kelime için aranma hacmini kontrol edin ve bunları birlikte yayınlamak istediğiniz konularınız için not olarak ekleyin.

Örneğin, bu arama işlemini üç adet golf ile ilgili ipucu içeren anahtar kelimemize uygulamakbize, aşağıdaki aranma sonuçlarını verdi:

 • “Golf ipuçları” – 6.600
 • “Golf önerileri” – 1.000
 • “Yeni başlayanlar için golf ipuçları” – 880

Bu üç anahtar kelimeyle, aylık ortalama 20.000’den fazla aramamız var. Bu niş alanı (“golf ipuçları”) adlı alan yeterli bir hacme sahip ve bir blog için iyi bir seçim olacaktır.

2. Potansiyel rekabet

Rekabetiniz varsa bu iyi bir işaret. Başkalarının nişinizden bahsettiği ve sizin konularınız ile ilgilendiği anlamına gelir. Ayrıca, nişinizdeki konu ile ilgili yazı yazan blogcuların her zaman sizin rakibiniz olmadığını unutmayın. Blog blog gezmeniz de fayda var sonrasında zaten onları er ya da geç tanımanız gerekecektir.

Aşağıdakiler, kullanabileceğiniz seçenekler bir rekabetin inceleme sürecidir:

 • “[Niş] blog” veya “en iyi [niş] bloglar” için bir Google araması yapın. Şu anda nişinizi hedefleyen bloglar bulabilir misiniz? Konunuza odaklanmış en az beş popüler blog var mı? Nişinizde çok sayıda blog görürseniz, bundan asla vazgeçmeyin. Eğer onlar bunu yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin!
 • Facebook’a giriş yapın [niş] konunuz için bir arama yapın. Aktif Facebook sayfaları var mı? Facebook sayfalarına bakın ve kaç takipçileri olduklarını görün. Büyük nişler en az 1.000 kişilik bir kitleye sahiptirler.
 • Twitter’a gidin ve [niş] konunuz için bir arama yapın. Aktif Twitter hesapları var mı? Twitter’da nişinize birçok referans bulmalısınız. Niş içinde yer alan kişilerin Twitter hesaplarını kontrol edin. Kaç tane takipçileri olduklarını görün (en az 1.000 olmalıdır).
 • Çeşitli dergiler var mı? Genelde bu seçenek bir niş için altın standarttır. Birisi nişinize odaklanmış bir kağıt dergi yaratma derdindeyse, internette bulunan hayranlarının bu bilgiyi aradığından emin olabilirsiniz. Amazon Dergilerini kontrol edebilir veya sadece “[niş] dergisi veya derginiz” için google araması yapabilirsiniz. “Golf ipuçları” örneğimize gelince, bu hiç akıllıca değildi, yerel markette golf ile ilgili tüm dergileri görüyoruz zaten bu sadece size verdiğimiz bir örnekti.

Eğer yukarıda bulunan seçeneklerden biri veya ikisi pozitifse, nişinizin potansiyelinin olduğuna dair iyi bir işaret demektir.

3. Nişinizin Potansiyel Para Kazanma Hacmi Nedir?

Blogunuzdan para kazanmak ister misiniz ? Birçok insan genelde bloglarına para kazanmaya bakmadan önce hobi olarak bloglamaya başlar. Ancak, diğerleri blog yazarak ekstra para kazanmak veya hatta daha fazla para kazanmayı hayal etmek istiyor olabilir. Hangi kategorinin sizin olduğu önemli değil. Blogunuzun arzuladığınız geliri elde edip edemeyeceğini bilmek incitmez. Önceki seçeneklere bakarsanız başka konunuz ile ilgili bloglar, aktif sosyal hesaplar ve çeşitli dergiler bulduysanız, bu, nişinizin para kazanılabilir olduğunu gösterir.

Nişinizin para kazanılabilir olduğundan emin olmak için aşağıdakileri seçenekleri araştırın:

 • Nişinizle ilgili bilgi veya ürünler satan var mı? Bunu belirlemenin en kolay yolu, rakiplerinizin neyi yaptıklarını bilmek ve görmektir.
 • Tanınmış reklam verenler sizin bulunduğunuz niş alanınızda mıdır? Önce bunlara bakın zaten genelde reklam verenler büyük markalar veya e-ticaret siteleridir.
 • Nişinizde ortaklık teklifleri sunanlar varmı? Eğer kontrol etmek isterseniz nişinizle ilgili bağlı reklam tekliflerini nasıl bulabilirsiniz: Bunun için çeşitli ortaklık ağlarını kontrol edin ( Clickbank.com , CJ.com ve ShareSale.com ve Amazon Ortaklığı ).
 • “[Anahtar kelimeniz] satış ortaklığı sitesi” veya “[anahtar kelimeniz] satış ortaklığı” için Google’da arama yapın.

Bu noktalar, seçeceğiniz alanda, gelir elde etmenize yardımcı olacak bir blog oluşturabilecek olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Seçeceğiniz Niş Blog Hakkında Son Kararı Vermek

Şimdi listelediğiniz tüm konular için bir doğrulama işlemi yaptınız. Her konu için büyüklük, rekabet ve para kazanma potansiyeli hakkında net bir fikre sahip olmanız gerektiğini ve bu bilgileri ulaştığınızı umuyorum. Şimdi tek yapmanız gereken blogunuzun nişlerini daraltmak ve çeşitli ilgi çekici konular üretmeki.

Bu sunulan bilgiler aklınızda bir niş fikri oluşturdu ise, blog açmaya hazırsınız ve nişiniz için blog açmaya başlayabilirsiniz demektir.

Birkaç niş için belki aklınızda başka fikirler oluşmuş olabilir ve bu fikirler için heyecanlıysanız, aynı anda onlar hakkında bir blog oluşturmak isteyebilirsiniz. Yine de sizin için en iyi yaklaşım, her seferinde birine odaklanmak olmalıdır. Bu şekilde, daha sonra yeni konuları keşfederek sağlam bir blog stratejisi oluşturabilir ve geliştirebilirsiniz.

Sonuç

Bir plan olmadan niş için karmakarışık ve belirsiz bir blog açmak gibi bir konunun içine atlamayın. Niş seçiminizin gelecek yıllar boyunca sizin işinize yarayabilecek ve para kazanmanızı sağlayacak bir şey olduğundan emin olun. Kişisel ilgi ve gelir elde etme yeteneği sayesinde niş blog’unuz ile fazla gelir eldebilirsiniz!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 3 =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin