Blog Rehberi

Bloglamanın 15 Yararı

Bloglar, neredeyse son 10-15 yıl kadar içinde birçok insana ve şirkete yardım ediyor. Yirmi yıldan daha uzun bir süre önce blog yazmanın zor olduğu doğru. Ancak günümüzde ise tüm dünyada milyonlarca blog bulunmakta!

Günümüz dünyasında, insanları bloglamanın yararları hakkında ikna etmeye çalışmaktan hala rahatsızlık duyuyoruz. Blogdan ve internetten para kazanmak birincil hedef olmasa bile, blog başka yollarla size birçok konuda yardımcı olabilir. Bizde bu yazıda, blogcuların aldığı tüm bonuslara değineceğiz.

İşte Size Bloglamanın 15 Yararı

1. İnternette kendinize ün kazandırabilir ve güven oluşturabilirsiniz

Hem insanlar hem de işletmelerin bilgileri internette ek olarak yayınlanmıştır. Düşünün birisi adınızı aradığında ne olacak? Blogların avantajlarından biri, kendi kimliğinizi oluşturmanıza ve kontrol etmenize olanak sağlamasıdır.

Sosyal ağ profillerinin yanı sıra adınızı arayan kişiler blogunuzu veya yazar sayfanızı diğer bloglarda bulabilir. Bu bilgi, çalışmanızı okuyarak insanların sizi daha iyi tanımalarına yardımcı olacaktır.

2. Yeni şeyler öğreneceksiniz

Başkalarına sadece blog yazarken birşeyler öğretemezsin. Senin de bir şeyler öğrenmen gerekli. İlk başta, nişiniz hakkında daha fazla şey öğreneceksiniz çünkü başkalarına öğretmek için kendinizi eğitmeniz gerekiyor. Ayrıca ne yazdığınıza bakılmaksızın, pazarlama gibi diğer alanlar hakkında da çok şey öğreneceksiniz.

İster beğen ya da beğenme, blogunuza gelen trafiği artırmak için ihtiyaç duyacağınız belli miktarda pazarlama bilginiz var olmak zorunda. E-posta pazarlaması, arama motoru pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması konularda bilginiz artmaya devam edecek.

3. Yazma becerilerinizi geliştireceksiniz

Bir şeyi ne kadar çok yaparsanız, o beceride o kadar iyi olursunuz. Yazma bir istisna değildir. Yazmaya çalışmak için yola çıkmasanız bile, yazdıklarınız daha fazla gelişmenize sebep olacaktır.

Podcaster ve video blogcuları gibi yazılı içeriğe odaklanmayanlarınız bile, bloglama yoluyla yazma becerilerini geliştirebilecek. Nasıl derseniz? Podcast ve videoların açıklamalarını yazmanız gerekecektir. Ayrıca yayınladığınız podcast ve videoların yorumlarında blog abonelerinizle etkileşime geçmeniz gerekecektir.

4. Yeni bir dilde uzman olabilirsiniz

Öğrenme ve konuşma becerilerinizi geliştirmek, ikinci bir dil öğrenmek istiyorsanız, bloglama yapmak bunun en iyi yoludur. Ana diliniz olmayan bir dilde blog yazarsanız ilerde bu dilde daha ustalaşacaksınız.

Yorumlar ve sosyal medya etkileşimi yoluyla yeni dili konuşan başkalarıyla iletişim kurma şansınız olacak. Sadece bu dilde daha iyi yazmakla kalmaz, aynı zamanda sesli veya görüntülü görüşmelere katılmaya davet edildiğinde daha iyi konuşmaya başlayabilirsiniz.

5. Teknik bilgi edinebilirsiniz

İster istemez, yeni kelimeler öğreneceksin. Bunun yanı sıra, blog oluşturma ve büyütme sürecinde teknolojiyle ilgili sistemler, araçlar ve yöntemler açısından kendini de geliştirmiş olacaksın.

Bunun için programlama uzmanıi veya profesyonel web tasarım uzmanlığı olmak zorunda değilsin. Bu günlerde, internete yeni başlayanlar için internette kullanılabilen birçok yarı otomatik araç ve işlem bulunmaktadır. Ayrıca, internette ki bilgileri okuyarak veya video eğitimlerini izleyerek bunların nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

6. Yeni insanlarla karşılaşacaksın

Bloglamanın en büyük yararlarından biri başkalarıyla bağlantı kurmak. Sadece sosyal ağlarda veya e-posta listelerinde bazı takipçileri büyütmezsiniz. Gerçek ilişkiler kurmanız gerekebilir. Aksi takdirde tanışamayacağın insanlarla arkadaş olmuş olursun.

Birçok insanı şaşırtan bir şey, bloglama yoluyla bir hayran kitlesi oluşturmalarıdır. Sektörünüzdeki etkinliklere katılırsanız, hiç tanışmadığınız kişiler tarafından tanınırsınız. Yaptığın tüm harika işler için sana teşekkür edecekler. Esas olarak, bloglama yolculuğunuzun başında tanıştığınız insanlar bu insanlar olabilir. Onlarla ilişkinizi geliştirmeye devam ederseniz, en sadık hayranlarınız olacaklarından emin olabilirsiniz.

7. Bir uzman ilan edileceksiniz

Gerçek uzmanların kendilerini uzman olarak belirtmeleri gerekmez. Diğerleri sizin için zaten tavsiyeleriyle bunu sizin için yapacak. Nişinizde tanıştıkça, uzman önerileri veya tavsiyeler içeren röportajlara ve blog yazılarına katılmaya davet edileceksiniz. Sonuncusu sizi, nişinizdeki diğer uzmanların şirketlerine koyacak ve daha sık olarak uzman olarak belirtilmenize yardımcı olacaktır.

Uzman tanımı kazanmanın anahtarlarından biri her zaman yardımcı olmaktır. Ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeye başlamak istemezken, mümkün olduğunca çok insana küçük yollarla yardım etmek istersiniz. Buradaki bir soruyu cevaplamak ve daha fazla insanın size saygı duymasını sağlayacaktır.

8. Konuşmaya davet edileceksiniz

Nişinizde uzman olarak tanınmanızın ardından atılacak bir sonraki adım, ilgili çeşitli toplantılarda konuşmaya davet edilmek olacaktır. İlk olarak konuk panelinde oturmak için yapılan davetlerle başlayabilir veya oturumunuzu başlatmak için doğrudan talepte bulunabilirsiniz.

Konuşma, nişlerinizde uzman olarak ününüzü artırmaya devam etmenize yardımcı olabilir. Popüler etkinliklerde konuştuğunuzu söyleyebildiğiniz zaman anında güvenilirlik kazanırsınız. Para kazanmak için daha fazla yol arayanlar için, konuşma sözleşmeleri için ücret almaya başlayabilirsiniz.

9. Yazar olabilirsiniz

Blogunuz sizin portföyünüzdür. İlginç bilgiler, sıra dışı yazma becerileri ve geniş kitlelere sahip olan blogcular, yayınlanmış yazarlar olmak isterlerse kendilerine ayrı bir avantaj sağlarlar. Bir çok uzman blogcu yayıncı şirketler tarafından tanınıyor ve sık sık kitap anlaşmaları teklif ediyor.

Bir yayıncı tarafından fark edilmek istiyorsanız, öncelikle nişinizdeki bir kitapla ilgilenmesi muhtemel olan yayıncılar hakkında biraz araştırma yapın. Nişinizde kitap yazan diğer blogculara bakın ve bunları kimin yayınladığını görün. Ardından radarlarına ulaşmak için yayıncılık şirketi ile sosyal medyada etkileşime geçmeye başlayın.

10. İş teklifi alacaksınız

İşletme ile ilgili bir alanda blog yazmak, bir işe girmenize yardımcı olabilir. İçerik pazarlamanın yararlarını bilen işletmeler, her zaman ilgi çekici içerik oluşturabilecek çalışanlar ararlar. Niş alanınızdaki diğer insanlarla iletişim kurarken, muhtemelen açık iş pozisyonları için çalışan insanlarla karşılaşırsınız.

Bir iş için pazarda iseniz, yazdığınız konu sizin profesyonellik anahtarınızdır. Blogunuz ve herkese açık sosyal profilleriniz, sizi olumsuz yönde etkileyebilecek herhangi bir şeyden arınmış olmalıdır.

11. Yeni bir iş başlatabilirsiniz

Bazı durumlarda, bir blog yalnızca tam zamanlı ve iyi ödeme yapan bir işletme haline gelmek için bir hobi olarak başlayabilir. Örneğin, ben, Webmaster Rehberi blogunu, blogculuk hakkındaki düşüncelerimi ve yardımlarımı paylaşmak için oluşturdum. Peki bloglama yapmak bu hayatını nasıl değiştirdi? derseniz. Bunu çok uzun kelimelerle size açıklamaya devam edebilirim ancak o zamanda size anlattığım konumuzun dışına çıkmış oluruz. 
Aslında ben bu blogu insanlara yardım etmek için hobi olarak açmıştım ama bana sonradan blog yazmak birçok yetenek kazandırdı ve bloglamanın işim olmasını sağladı.

12. Daha fazla ürün satabilirsiniz

Kendi işletme web sitenizi mi işletiyorsunuz? Bu açıdan bakarsak blog yazmak, daha fazla satış yapmanıza yardımcı olur. Tek yapmanız gereken, okuyucuların ürünlerinizle ve hizmetlerinizle ilgilenmelerini sağlayan bir içerik oluşturmak. İçeriğinizi ideal müşterilerinize tanıtın; böylece potansiyel müşterileri almaya ve daha fazla satış yapmaya başladığınızı göreceksiniz.

Daha fazla satış yapmak, sunduğunuz ürün ve hizmetlerin yanı sıra bazı bağlı kuruluş teklifleri için de geçerlidir. Satış ortağı ürün satışlarında aynı kural geçerlidir. Okuyucuların, diğer işletmelerin sunabileceği öğelerle etkileşime girmesini sağlayan blog gönderileri yazın. Ve onlardan belirli bir seviyede komisyon alabilirsin buda senin yararına olur.

13. Hemen geri bildirim alabilirsiniz

Çalıştığınız şirket için kişisel bir blog veya genel bir blog kullanıyor olmanız farketmez, bloglama yapmak, hayranlarınızdan ve müşterilerinizden geri bildirim almanıza yardımcı olur. Bunlar olumsuz veya olumlu olabilir, ancak insanların oluşturduğunuz içerik hakkında ne düşündüğünü bilmek önemlidir.

Bir blogcu olarak, içeriği yayınladığınız günkü yorumları okuyabilirsiniz. Bu, neredeyse anında geri bildirim almanıza ve içeriğinizin performansı hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olur.

14. Daha fazla blog oluşturacak veya diğer bloglarda misafir olarak yazacaksınız

Blogcuların çoğu bir blogda durmaz. Özel bloglarla başlayan bazı blogcular, bloglama sürecinin kendisiyle ilgili başka bir blog oluşturma projesinde bulunabilirler. Diğer, niş blogları başarılı olduğunda çevrimiçi para kazanma nişini konu olarak ele alıyor olabilirler. Veya çok genelleştirilmiş bloglarla başlayan blogcular özel bloglara girebilmiş olabilirler.

Yeni bir blog açmak istiyorsanız, açtığınız blogunuzu nasıl başarılı hale getireceğinizi daha iyi anlayacaksınız. İlk blogunuzda yaptığınız tüm denemeler ve hatalar ile kendinizi yapmamanız gereken konularda tecrübe edineceksiniz. Bu bilgi, yeni blogunuzu daha kısa sürede başarılı hale getirmenize yardımcı olacaktır.

15. Bloglama size özgürlük kazandırır

Bloglama, size herhangi bir yerden ve istediğiniz zaman çalışma hakkını verir. Ayrıca yapmayı sevdiğin şeyleri yapma şansın da var! Ailenizle daha fazla zaman geçirin, spor aktiviteleri yapın ve toplum geliştirme programlarına katılın.

Seyahat etmeyi seviyorsanız, gezerek seyahat blogları yazma ve dünyanın güzelliğini görmenize de yardımcı olur. Tüm bunları bloglama yaparak mütevazı bir hayatın tadını çıkarırken bile yapabilirsiniz!

Sonuç

Gördüğünüz gibi, bloglamanın para kazanmanın ötesine geçen çeşitli avantajları var. Kendi amacınız açısından en çok ilgilendiğiniz kazançlar ve bloglama türleriniz nelerdir? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + three =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin