Blog Rehberi

Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir? İşte Rehber

Blog açmak için gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından blog artık kullanıma hazır hale gelir. Ancak öncesinde yapılan işlemler olduğu gibi blog açtıktan sonra yapılması gerekenler de bir hayli öneme sahiptir. Olmazsa olmaz maddelerin yer aldığı işlemlerin blog açıldıktan sonra tamamlanması gerekir. Blogların son halini alarak, kullanıcılara tam anlamıyla hazır bir şekilde içerik sunması bu sayede sağlanır.

Konumuza geçmeden önce size bir öneride bulunmak isterim. Eğer henüz bir blogunuz yoksa size ufak bir tavsiyem var. İşte Size Blog Açmak Hakkındaki Rehberimi Sunuyorum: Blog Açmak: Blog Nasıl Açılır? İşte Blog Açma Rehberiniz.

Şimdi Konumuza Devam Edelim…

Yeni Blog Açtıktan Sonra Neler Yapılması Gerekir?

SSL Almak

SSL, güvenli internet siteleri için sanal bir belge olarak da değerlendirilebilir. Site url adresinin sol tarafında “Güvenli” yazısının görünmesine olanak sağladığından dolayı, yeni blog açtıktan sonra SSL mutlaka alınmalıdır. Blogu ilk kez ziyaret edecek olan kullanıcıların gözünde, güvenilirliğe dair bir kanıt görevini üstlenir. Yakın geçmiş dönemde sadece e-ticaret siteleri için SSL güvenlik sertifikasının olması istenirken, günümüzdeyse Google tarafından bloglar da dahil olmak üzere tüm siteler tarafından SSL protokolünün önemine vurgu yapan açıklamalar yapıldı. Çok sayıda blogun “Güvenli” olmayan site olarak işaretlenmesinin ana sebebi SSL alınmamış bloglar olmalarıdır. Blog açtıktan sonra yapılması gereken ilk işlem güvenilirliğe dair kanıtı oluşturmaktır. Henüz markalaşmamış yeni web siteleri kullanıcılar gözünde güvenilirlik açısından geri planda olduklarından dolayı, sitede güvenlik açısından herhangi bir sorun olmasa bile Google tarafından yapılan işaretleme nedeniyle ilk intibada kötü bir anlam oluşturulabilmesi söz konusudur. Bu noktada SSL sertifikasının her blog için alınarak aktif olarak kullanılması yüksek önem taşır.

Tema Seçimi

Tema, artık bloglar için sadece görüntü olarak düşünülmemelidir. Tema kodlamasının temiz yapılmış olması site ve site içerisinde bulunan sayfaların açılış hızına etkileri oldukça yüksek seviyededir. Tema seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken tüm detayların ön planda tutulmasıyla beraber en iyi sonuçların alınabileceği ücretli veya ücretsiz temaların seçimi mümkün olur. Her blog, hitap ettiği kullanıcılar bakımından kendisine özgün konsepte sahip olduğundan dolayı temanın hem SEO’ya hitap etmesi hem de kullanıcılara hitap etmesi son derece önemlidir. Blog açtıktan sonra yapılması gerekenler listesinde tema seçimi, olmazsa olmaz maddelerin başında yer alır. Gözü yormayan özelliğe sahip olan temalarla beraber aynı zamanda renk uyumunun sağlanması ve konu içi yazıların okunabilir olması son derece önemlidir. İyi bir tema seçmek hem kullanıcılar gözünde hem de arama motorları gözünde pozitif etkiye sahip olacağından dolayı, başarılı sonuçların alınabilmesi olanağını sağlar. Yeni bir blog açanlar için tema seçiminin yapılmasının ardından, tema siteye yüklenerek kullanıma hazır hale gelir.

Hız Optimizasyonu – Cache

Hızlı bloglar her zaman rakiplerine göre çok daha fazla ön planda olurlar. Google üzerinden yapılan bir aramadan sonra, blog linkine tıklandığında sayfa yükleme hızı uzun sürüyorsa ziyaretçilerin kaçması son derece doğaldır. Ancak hızlı yüklenen bloglar, vakit kaybını önlediklerinden dolayı kullanıcılar açısından çok daha avantajlı seçenekler olurlar. Aranılan bilgiye kısa süre içerisinde ulaşabilme olanağını sağladıklarından dolayı her zaman tekrar tekrar ziyaret edilebilecek düzeyde potansiyel oluştururlar. Yeni bloglar için hız konusunda problem yaşanmaması için hız optimizasyonu sağlanmalıdır. Cache eklentileri, blogların hızlanmasında pozitif anlamda etkili olur. Bloga kurulmasının ardından tek tıkla kullanılmaya başlanabilecek olan cache eklentileri sayesinde herhangi bir hız sorunu hem kısa vadeli hem de uzun vadeli olarak yaşanmaz. Cache eklentileri sayesinde yaratılan hız farkı, kendisini belirgin seviyede ön plana çıkarır özelliktedir. Her zaman oldukça kolay şekilde kullanıma uygun olduğundan dolayı, herhangi bir bilgi birikimi olmadan tek tıkla hız optimizasyonu cache eklentileriyle oluşturulur.

Spama Karşı Önlem – Eklenti Kurulumu

Yeni kurulan bloglar için spam olarak yapılan yorumların önüne geçilmesini kolaylaştıran eklenti kurulumu sayesinde, blogun kalitesini düşürebilecek ve sonradan temizlenmesi vakit kaybı olarak gözükecek yorumların tamamen ortadan kaldırılabilmesi mümkün olur. Spam, her zaman blogun kalite değerine negatif anlamda etki ettiğinden dolayı eklenti kurulumunun gerçekleştirilmesiyle beraber en iyi sonuçlara ulaşabilme avantajı sağlanır. Spama karşı özel olarak geliştirilen eklenti kurulumunun oldukça basit şekilde gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Blog açtıktan sonra yapılması gerekenler arasında önemli noktalardan biri olan spam yorumlara karşı eklenti kurulumunun hiçbir zaman atlanmaması her zaman yapılması gerekir. Aksi takdirde oluşabilecek sorunlar yeni bloglar için can sıkıcı hale gelebilir.

Güvenlik Önlemleri

Yeni bir blog açanlar, tüm blog sahipleri gibi güvenlik önlemleri açısından tehdit altında olabilirler. Herhangi bir açık olması durumunda siteye zarar verecek şekilde müdahalelerin yapılabilme olasılığı bulunduğundan dolayı gerekli olan güvenlik önlemlerinin alınması yüksek derecede önem taşır. Özellikle yeni blogların çoğunluk kısmında güvenlik önlemlerinin alınmaması nedeniyle sorunların yaşanabilir. Tam anlamıyla kusursuz bir güvenliğin sağlanabilmesi, yardımcı eklentilerin kurulumu sayesinde mümkündür. Her ne kadar blogun kurulduğu platformun genel yapısı güvenli olsa da, gözden kaçırılan bir nokta olması durumunda güvenlik önlemi yoksa bloglara hackerların sızabilmesi söz konusudur. Aynı zamanda blogun yavaşlaması ve bot saldırılarına açık olması da yeni açılan blogları hedef haline getirebilir. Güvenlik önleminin otomatik olarak alınmasında beklentileri karşılayan derecede sonuçların elde edilebilmesi olanağını sağlayan eklenti kurulumu sayesinde eksiksiz olarak fark oluşturulur. Her zaman güvenlik önlemlerinin aksatılmadan gerçekleştirilmesi sayesinde bloglar için başarılı sonuçlar elde edilir.

Sayfalar Oluşturmak

Blog her ne kadar yeni açılmış olsa da, temel olarak bir web sitesinde bulunması gereken sayfaların oluşturulması sayesinde güven veren özellikte blog oluşturulması mümkün olur. Hakkında ve İletişim sayfaları mutlaka bulunması gereken sayfalardır. Bloglar için kullanıcıların etkileşim kurabilmesine olanak sağlayan sayfalar, kullanıcıların bloglara bakış açısını pozitif anlamda etkiler. Her zaman ziyaretçilere kolaylık sunulması, değerin artmasında etkili olacağı gibi aynı zamanda bir o kadar da olumlu geri dönüş alabilmeyi sağlar. Yeni bir blog için her zaman ilk yapılması gerekenlerden biri olan sayfa oluşturma işlemleri sayesinde, blogun genel hatlarıyla hazırlığının yapılabilmesi mümkündür.

SEO Eklentisi

Manuel olarak her içerik için SEO ayarlarıyla uğraşmayı çok daha kolay hale getiren eklentiler sayesinde arama motorları üzerinde başarılı sonuçlara ulaşılabilmesi olanağı söz konusu olur. Eklentilerin tamamı otomatik olarak işlem yapabilme özelliği sunduğundan dolayı, gözden kaçırılan tüm detaylara dair bilgilendirme sunarlar. Arama motorunun içerikten beklediği tüm kriterleri otomatik olarak gösteren ve içerikte herhangi bir hata bulunuyorsa, net şekilde gösteren özelliğe sahip olan eklentiler sayesinde herhangi bir ekstra işlem yapılmasına gerek kalmadan içeriklerin değerlendirilebilmesi mümkündür. Blog açtıktan sonra yapılması gereken işlemler arasında bulunan SEO eklentisi yükleme işlemi için farklı eklentiler tercih edilebilir. Yoast ve All-In-One olarak temel olarak blog sahiplerinin işlerini kolaylaştıran eklentiler içerisinden, tercihe uygun olan seçimin yapılabilmesi mümkündür. Güncel sürümleriyle her zaman yenilenen ve arama motorunun SEO kuralı olarak bir içerikte ön plana çıkardığı detayların tamamını kolaylıkla görebilmeyi sağlayan eklentiler, yüklenmeleri de kullanımları da son derece hızlıdır.

Not: Eğer Seo Hakkında Bilginiz Yoksa: Seo Nedir ve Neden Önemlidir Adlı konumuzu tavsiye ederim

URL – Bağlantı Ayarları

İlk kez blog açanlar için URL ayarlarının ne olduğuna dair fikir sahibi olunmaması muhtemeldir. Blog açanların çoğunun gözünden kaçırdığı en önemli detayların başında bağlantı ayarlarının olduğu gibi bırakılmasıdır. Herhangi bir güncelleme yapmadan URL yani bağlantının ilk haliyle kalması nedeniyle, arama motoru dostu bloglar oluşturmak imkansız hale gelir. URL yapısı adres çubuğunda görülen kısım olduğu gibi, ziyaretçilerin siteye neden girmesini de betimleyen detaylardan biri olarak ön plana çıkar. Arama motoru gözünde ziyaretçinin yönlendirilmesini sağlayan özelliğe sahip olan bağlantıların karmaşık yapıda olması blogları geriye düşürür. Bağlantı ayarları yapılmış olan bloglarsa bunun tam aksi yönde üst sıralara doğru ivme kazanırlar. Blog açanlar için mutlaka yapılması gereken ayarlar olan blog bağlantı ayarları “/%postname%/ ” olarak tanımlanmalıdır.

Blog Başlığı ve Açıklamasının Belirlenmesi

Blogun neden açıldığının göstergesi olan başlık ve açıklama kısmının ayarlanması atlanmamalıdır. Her blog farklı bir konu üzerine açıldığından dolayı, yeni blogun tam olarak ne sunduğunun görülebilmesine olanak tanıyan değerler olarak hem başlık hem de açıklama kısımları ön plana çıkar. Tüm bloglar için mevcut olan konuya yönelik olarak bir belirteç olarak da tanımlanabilecek olan blog başlığıyla birlikte açıklama kısmının belirlenmesinde blog içeriğiyle alakalı yazılar yazmalıdır. Örnek olarak; oyun sitesi için başlık “Oyun Oynama Sitesi” olabileceği gibi açıklama da “Oyun oynarken eğlenebileceğiniz bir site” olabilir. Hem başlıkta hem de açıklamada ziyaretçilerin, siteye neden giriş yapacaklarını ve giriş yaptıklarında ne bulacaklarını belirten tanımların yer alıyor olması avantaj sağlar. Blog açtıktan sonra yapılması gerekenler içerisinde, kesinlikle ayrıntılı olarak üzerinde düşünülmesi ve diğer bloglarla aynı olmayan başlık-açıklama kısmı belirlemesi son derece önemlidir.

Favicon Oluşturmak – Bloga Eklemek

Her şirketin nasıl ki kendisiyle özdeşleşmiş bir logosu bulunuyorsa, web siteleri için de aynı şekilde site konusuyla eşleşecek özellikteki küçük logonun olması ziyaretçilerin aklında kalıcılığı açısından çok büyük öneme sahip olur. Blog açtıktan sonra faviconun boş bırakılması yerine, özgün bir favicon tasarlanarak bloga eklenmesi çok daha iyi bir web sitesi inşa edebilmenin püf noktalardan biridir. Her blogun kendisine özel olarak faviconunun bulunuyor olması, tam anlamıyla tanımlayıcı bir değer taşır. Faviconun özgün olması sayesinde yeni ziyaretçilerin, blogu tekrar ziyaret etmeleri durumunda blogun küçük logosu yani faviconu görüleceğinden dolayı markalaşmaya doğru adımların atılması söz konusu olur. Favicon, uzun yıllar boyunca aynı şekilde kalabilecek özellikte olduğundan dolayı blogun açılışının ardından eklenmesinin ardından tıpkı markalarda olduğu gibi özdeşleşen bir kavram olarak akılda kalabilir. Facebook, Techcrunch ve Pinterest’in faviconları buna iyi birer örnek olurlar.

Google’a Blogun Kayıt Edilmesi

Blogun öncelikli olarak arama motoru sonuçlarında görülebilmesi için, Google’a kayıt ettirilerek tanıtılması gerekir. Yeni açılan blogların genel itibariyle indexlenmeleri oldukça uzun süreli olduğundan dolayı blog için kayıt doğrulmasının yapılmasının ardından, Google tarafından arama sonuçlarındaki durumu ve kaç index aldığı gibi değerlerin görülebilme avantajı bulunur. Uzun vadeli olaraksa Google Webmaster Araçları sayesinde hangi içeriğin kaçıncı sırada yer aldığı ve tarama hatalarının olup olmadığı gibi detaylara geniş kapsamlı olarak mümkündür. Webmaster Araçları üzerinden sitemap gönderebilme olanağının bulunuyor olması sayesinde çok kolay şekilde işlemlerin tamamlanabilme avantajı söz konusu olur. Blog açtıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir? sorusuna sahip olanlar için kayıt işleminin vakit kaybı olmadan tamamlanması fark yaratan sonuçların görülebilmesine olanak sağlar. Arama motorunda çok daha kolay şekilde içeriklerin index alması ve bununla beraber diğer bloglar arasından sıyrılarak arama motorlarında yükselebilme avantajı bulunur.

Analytics Ekleme İşlemi

Bloga giren ziyaretçilerin tamamının anlık, günlük, haftalık ve aylık olarak görülebilmesine olanak sağlayan analytics her zaman yeni blogların olmazsa olmazıdır. Bloga analytics ekleme ücretsizdir. Tüm web siteleri için ziyaretçi bilgilerini görüntüleyebilmeye olanak tanıyan Google tarafından sunulan bir hizmettir. Ziyaretçileri sadece sayı olarak göstermekten çok daha fazlasına olanak sağlayan özellikte olması sayesinde herhangi bir soruna karşı da ön bilgi alabilmeyi mümkün kılar. Sayfalara ziyaret oranlarını, ziyaretçi dağılımlarını, hangi coğrafyadan bloga giriş yapıldığını ve hangi konuların en yüksek potansiyele sahip olduğu gibi çok önemli detayları tamamen ücretsiz olarak sunuyor olduğundan dolayı tüm bloglar için kullanılması önem arz eder. Ziyaretçi alışkanlıklarını değerlendirebilmede fark yaratan bir hizmet olması sayesinde, tam anlamıyla kusursuz sonuçları oluşturur.

Sosyal Medya Hesapları Oluşturmak

Hedef potansiyele ulaşabilmede bloglar için sosyal medya hesaplarının oluşturulması son derece önemlidir. Blogun konusuyla uyumlu özellikte sosyal medya sitelerinin kullanılması özellikle son derece büyük bir fark yaratabilmede etkili olur. Yeni bloglar için tanıtım yapabilme olanağını beraberinde getiren sosyal medya hesaplarından, blogun linkinin paylaşılması ve hedef kullanıcıların bulabilmesine yönelik olarak etkileşimlerin gerçekleştirilmesi önemlidir.

Tanıtım Yapmak

Blogun popülerlik kazanmasını sağlamak adına, blog içerisinde yapılan her işlemin tamamlanmasının ardından tanıtım yapılması fark yaratır. Ücretli olarak reklamlarla tanıtım yapabilmek mümkün olduğu gibi aynı zamanda kitlelere ulaşma konusunda farklı platformların kullanılmasıyla da blogun tanıtımı yapılabilir. Ne kadar çok kişi blog ilk açıldığı andan itibaren bloga ziyaret gerçekleştirirse o kadar yüksek bir değer elde edebilmek mümkün olur.

Blog açtıktan sonra yapılması gerekenler temel olarak bu şekilde sınıflandırılır. Her uygulamanın eksiksiz şekilde tamamlanmasının ardından, blogun ziyaretçiler için en iyi hizmeti sunabilme olanağı bulunur. Geriye kalan tek şey düzenli olarak içerik paylaşımlardır. Teknik detayların ilk olarak açılış aşamasında tamamlanmasının ardından tekrar tekrar yapılması gerekmez. Bir kez yapılması gerekenler tamamlandıktan sonra sıra blogun yükselişini sağlamaya yönelik olarak işlemlere gelir. Her blogun ziyaretçi kitlesine net olarak ulaşabilmesine yönelik olarak gerçekleştirilecek uygulamalarla beraber blogdan beklentilere geri dönüşler sağlanır.

Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler Her Blog için Geçerli midir?

Kategori bazında incelendiklerinde, birbirlerinden farklılık gösterebiliyor olsalar da genel olarak teknik konuları içeren ilk yapılması gereken işlemlerin tamamı her blog için geçerli olur. Ziyaretçilerin bloga giriş yaptıkları andan itibaren, daha fazla süreyle ziyaret etmelerini sağlamaya ve bununla beraber arama motorları üzerinde daha yüksek sıralarda olabilmeye olanak sağlayan yapılması gereken işlemlerin her biri atlanmadan eksiksiz olarak gerçekleştirilmelidir. Blog açtıktan sonra yapılması gerekenlerin yerine getirilmemesi durumunda, blogun değerinin artabilmesi pek mümkün olmaz. Her kriterin ayrı bir önemi bulunuyor olduğundan dolayı blog açtıktan sonra kesinlikle yapılması gerekenler olarak da değerlendirilebilirler. Tam anlamıyla başarılı sonuçları görebilmede etkili role sahip olan yapılması gereken uygulamalar bütünüyle beraber her zaman yapılan işlemlerin önemi, blogun açılışının üzerinden belirli süre geçmesinin ardından net şekilde görülür.

Kaliteli bloglar oluşturmak isteyenler için başlangıçtaki temel adımlar olan yapılması blog açtıktan sonra yapılması gerekenler listesi çok fazla vakit gerektirmez. Tümünü bir gün içerisinde tamamlayabilmek mümkün olur. Blog yayına başlamadan önce gerekli hazırlıklarının eksiksiz olarak yapılması, ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek sorunların tamamının önüne geçer. Blog sahiplerinin, blog açtıktan sonra ilk olarak yapması gerekenlere önem vermemeleri nedeniyle sonraki süreç içerisinde yine bu işlemleri gerçekleştirmeleri zorunluluğu bulunur. Ancak vakit kaybını beraberinde getirecek olduğundan dolayı, blogların başarısız olmasına da doğrudan etki eder. Hem vakit kaybını engellemek hem de bir o kadar da başarılı sonuçlara ulaşmak için, blogun açıldığı andan itibaren doğru adımların takip edilmesi önemlidir.

Evet sayın webmasterrehberi.com sakinleri bugün sizlere blog açtıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir? dedik ve onlardan bahsettik. Umarım blog açtıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir? Adlı tavsiyelerimiz ve bilgilendirmelerimiz size biraz ilham olmuştur. Zaten bu blogu kurma amacımda insanlara bilgi vermek ve blogcuların bloglarını açarken yaptıkları hataları en aza indirgemek.

Etiketler

İlgili Makaleler

19 Yorumlar

 1. blog açtıktan sonra yapılması gerekenler adlı rehberinize gerçekten hayran kaldım bilgiler tamı tamına anlatımlarıyla özdeşleşmiş görünüyor. yazınızı okuyunca kendimi mutlu hissettim.

  1. biz sadece işimizi yaptık hocam.ne mutlu bize diyelim o zaman. sizin gibi insanların blogumuza kattığı saygı ve değerler bambaşka.

  1. güzel görüşleriniz için teşekkür ederim. sizin gibi güzel düşünen insanları bilgilendirmek bize her zaman keyif vermiştir.

  1. sitemizi beğenmenize sevindim işte fazla özellik eklememeye çalışıyoruz sitemizin sizlere daha hızlı ve akıcı gelmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

 2. Merhaba, sitenizin web tarayıcısı uyumluluk sorunları yaşadığını düşünüyorum.
  Web sitenize Safari’de baktığımda iyi görünüyor.
  I.E.’de açılırsa, bazı çakışan sorunları var gibi.

  Sadece size oluşan hatayı belirtmek istedim! Bunun dışında mükemmel blog!

  1. belirtilen hata düzeltilmiştir. tekrardan uyarınız için teşekkür ederim. gözünüzden de bir şey kaçmıyor maşallah.

 3. Bunu okumaktan zevk aldım, harika bir yazar olabilirsiniz.
  Blog’unuzu her zaman izliyorum ve kesinlikle her yazınızı okumak bana keyif veriyor.
  Siz ve sizin gibi öğretici insanların her zaman yanındayım, iyi günler dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin