Blog Rehberi

Blog Açmak | Blog Nasıl Açılır? | İşte En Kolay Blog Kurma Rehberi 2018

Blog açmak isteyenler fakat blog nasıl açılır? hakkında yetersiz bilgiye ve hatta hiç bilgiye sahip olmayanlar, bu isteklerinden kolaylıkla vazgeçme eğilimi gösterirler. Blog açmak için kodlama bilgisi gerekmez. Hiçbir ekstra bilgiye gerek olmadan kolaylıkla blog açılabilmesi mümkündür. Ancak her zaman için ekstra bilgilerin olması demek belirgin seviyede avantaj elde edebilmek demektir. Blog kurma rehberi sayesinde, tüm bilgilerden adım adım faydalanarak siz de bir kolaylıkla bir blog oluşturabilirsiniz. Doğru şekilde yerine getirilen uygulamalar sayesinde herhangi bir ekstra işlem yapılmasına gerek olmaksızın, kullanıcılar için kolay kullanıma sahip olan blogların oluşturulabilme olanağını söz konusu olur. Hem blog açmak hakkında hiç bilgiye sahip olmayanlar hem de az bilgiye sahip olanların tam anlamıyla aradıklarını bulabileceği rehber yazı sayesinde, istenilen kategoride blog açabilmek mümkün olacaktır.

Blog Açmak için Yapılması Gereken Her Şey  

Blog açmak için adım adım yapılması gerekenlerin takip edilmesiyle beraber, eksiksiz olarak her şeyin yerine getirilerek herhangi bir eksik olmadan istenilen kategorideki blogların oluşturulabilmesi mümkün olur.

Blogun Kurulacağı Platformu Belirlemek

Blog oluşturmak için temel olarak iki farklı platform bulunur. Blogger ve WordPress bu platformlardır. Blog açmak için, öncelikli olarak bu platformların ne olduğunun bilinerek aralarından seçimin yapılması yüksek derecede öneme sahip olur. Tüm bilgilerin eksiksiz olarak edinilmesiyle beraber, bloglara içerik oluşturma ve blogların gelişimi aşamasında herhangi bir sorunun yaşanması ihtimali ortadan kaldırılır. Blog açmak isteyenler için blogun kurulacağı platformlara yakından bakmak ve bilgilerin tam anlamıyla kavranması bu noktada öneme sahiptir.

1-Blogger: Gmail hesabına sahip olan herkes tarafından Blogger sayesinde blog oluşturabilmek mümkündür. “www.siteadi.blogspot.com” şeklinde alan uzantısına sahip olan bloglar, bu platformun ücretsiz olarak sunduğu blog olanağı olarak tanımlanabilir. Herhangi bir satın alım yapılmasına gerek kalmadan son derece basit bir şekilde blog kurabilme olanağı tanıyan Blogger platformu, özelleştirmeler açısından son derece kısıtlı olduğu gibi aynı zamanda SEO ayarlarını yapmada da herhangi bir eklenti ayarı yapabilmeyi sunmadığından dolayı manuel olarak incelenir. Blogger, kolay bir şekilde açılabilir olmasının yanı sıra “.com” alan adı satın alınarak blogger platformunun kullanılabilmesi mümkündür. Bu sayede “www.siteadi.blogspot.com” uzantısı yerine “www.siteadi.com” olarak blog yayını yapabilmek mümkündür. Ancak yine de platformun sunduğu olanaklar kısıtlıdır.

2-Wordpress: Blog nasıl açılır? sorusuna sahip olanlar için, ziyaret edilen çok sayıda sitenin WordPress altyapısına sahip olması ilham verici olur. Blog açmak isteyenler için tercih edilecek platformlardan biri olan WordPress, büyük kolaylıkları beraberinde getirdiği gibi bir o kadar da kullanımda, blog sahibinin işinin kolaylaşmasını sağlar. Hem sitenin oluşturulması aşamasında hem de sitenin oluşturulduktan sonraki aşamasında WordPress sağladığı avantajlar sayesinde fark yaratmayı başaran bir platform olarak ön plana çıkar. Platform, sunduğu olanaklar bakımından son derece ayrıcalıklı sonuçlar elde edebilmede etkili olur. Domain ve hosting satın alımıyla kurulum aşamasına geçilir.

Blog için Domain Satın Almak

Blog açma üzerine aklında soru işareti olanlar için öncelikli olarak blogun kurulabilmesine yönelik olarak domain satın alımının gerçekleştirilmesi önem arz eder. Açılacak olan blog konusuyla alakalı bir alan adının alınması akılda kalıcılığı sağlar. Blog açmanın ilk adımı domainden geçiyor olduğundan dolayı, üzerinde belirli bir süre düşünüldükten sonra domain isminin belirlenerek buna yönelik olarak satın alımın gerçekleştirilmesi etkili olur. Domain satın almak son derece kolay bir işlemdir. Domain satışını hem Türk hem de yabancı firmalar gerçekleştirir. Belirli bir ücret karşılığında belirlenen alan adının yani domainin kaydının tamamlanması mümkün olur.

Aşağıdaki firmalar, domain satışı gerçekleştiren önde gelen firmalardır:

Blog için domain satın alınırken, belirli sitelerdeki promosyon kodlarından faydalanarak mevcut olan fiyatlardan daha uygun fiyatlarda satın alım gerçekleştirebilme olanağı vardır.

Blog için Hosting Satın Almak

Blog açmak için hosting satın almak, blogun yayınlanabileceği alanın oluşturulması demektir. Farklı gerekliliklere uygun olarak özel hazırlanmış hosting paketleri içerisinden yapılacak olan seçimle beraber blogun yayını için temeller atılmış olur. Bazı hosting firmaları tarafından oluşturulan kampanyalar sayesinde, hostingin satın alınmasıyla beraber domain ücretsiz olarak verilebilir. Aynı şekilde promosyon kodlarını kullanarak da aylık veya yıllık belirli indirimlerden yararlanabilmesi mümkün olur. Blog için hosting satın alırken tercih edilebilecek farklı hosting firmaları bulunur. Fiyat ve performans açısından yüksek başarı oranına sahip olan firma tercihleri sayesinde blog için uzun vadeli beklentilerin karşılanabilmesi mümkündür.

Aşağıdaki firmalar, hosting satışı gerçekleştiren önde gelen firmalardır:

Hosting için firma tercihinin yapılmasının ardından, uygun seçeneğe sahip olan bir firmadan satın alım gerçekleştirilir.

Domain ve hostingin satın alımının tamamlanmasının ardından blogun kurulum aşaması için gerekli olan her şey hazır hale gelmiş olur. Bundan sonraki işlemlerin sonrasında blog kurulumuna başlanabilir.

Blogun Kurulum Aşaması

Blog açmak ve blog içerik yayınlarına başlamak için kurulum olmazsa olmazdır. Öncelikli olarak kurulumun WordPress olarak yapılacağının bilinmesi ve bu nedenle kurulum gerekliliklerinin eksiksiz şekilde tamamlanması gerektiğinin zorunlu olduğuna dair bilgi sahibi olunması en önemli noktadır.

Burayı Kısa Olarak Geçtim Arkadaşlar WordPress Kurmak İsteyenler : WordPress Nasıl Kurulur Adlı Yazımıza Tıklayarak Bloglarını Kurabilirler.

Not: Kuruluma başlamadan önce FTP programı indirilmesi gerekir. FTP, sitenin kurulumunun gerçekleştirileceği alana girişi sağlar. Hosting firması tarafından verilen FTP bilgileri, ilgili programa yazılarak hızlıca işlemlere başlanabilmesi mümkündür.

1- Hosting firması tarafından satın alınan hostingin bulunduğu panele giriş yapılarak veritabanı oluşturulması gerekir.

 • Cpanel’e giriş yapılmasının ardından gelen sayfanın orta kısmında veritabanları sekmesi bulunur. Sekmenin alt kısmında bulunan MySQL veritabanları linkine tıklanır. Bu kısım, veri tabanı ve veri tabanı şifresinin oluşturulacağı alandır.
 • Yeni Veritabanı bölümüne veri tabanına verilmesi istenilen isim yazılır.
 • Yeni Kullanıcı Ekle bölümünden, veritabanı kullanıcı adı ve şifresi özel olarak oluşturulur.
 • Veri tabanına kullanıcı ekle adlı bölümden, üstte oluşturulan kullanıcı adı veritabanına atanarak kaydedilmesinin ardından veritabanı hazır hale getirilir.
 • Son adım olarak ekrana gelen seçim ekranı üzerinden, tümü seçilerek “değişiklikleri uygulama” seçilerek veritabanı için tüm işlemler tamamlanmış olur.

2- Blog kurulumu için gerekli olan ilk adım WordPress’in indirilmesidir. http://tr.wordpress.org/  adresi üzerinden indirme işleminin gerçekleştirilebilir. Siteye giriş yapıldıktan sonra biraz alt kısımda bulunan “WordPress Edinin” seçeneğine tıklanmasının ardından indirme işlemi başlatılır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra blog kurulumunun ikinci aşamasına geçilir.

3- FTP bilgilerinin, FTP programına yazılarak girişin yapılmasının ardından public_html klasörüne indirilen WordPress dosyaları sürüklenerek bırakılır. Bu sayede FTP’ye blogun kurulumu için gerekli olan tüm bilgiler aktarılmış olur. Belirli bir sürede aktarımın gerçekleştirilmesi beklenir. Genellikle FTP programları tarafından dosyaların aktarımının tamamlandığına dair uyarı ibaresi ekrana gelir. Kurulum için dosyaların hazır olduğunu gösteren dosya aktarımının ardından, blogun kurulumu için gerekli temel adımlar tamamlanmış olur.

4- Dosyaların eksiksiz olarak aktarımının gerçekleştirilmesi sayesinde blog açmak için gerekli son adıma geçilir. Satın alınan domain adresi tarayıcıya yazıldıktan sonra WordPress kurulum sayfası ekrana gelir. Ekranda veritabanı isminin ve veritabanı kullanıcı adının ve şifresinin yazılmasının ardından, blogun hazır hale gelmesi için son adım olarak blogla alakalı alanların tamamlanması istenir. Web sitesi başlığı, yönetici adı, şifre ve mail adreslerinin girilerek onay verilmesinin ardından blog kullanıma tamamen hazır hale gelir. Blogun yayına hazır hale gelmesi genel hatlarıyla bu adımların takip edilerek eksiksiz olarak işlemlerin gerçekleştirilmesiyle tamamlanır. Her adımın dikkatlice yapılarak kurulumunun sürdürülmesi, blog nasıl açılır? sorusuna sahip olan herkesin sorusuna yanıt olur.

Blog Açmak için Kurulum Sonrası Adımlar

Kurulum işlemlerinin tamamlanmasının ardından blog kullanılmaya hazır hale gelir. Ancak henüz tam anlamıyla hazır olmaz. Blog kurma rehberi olarak, sadece kurulumu değil sonrası adımların da paylaşılması sayesinde herkes için blog kurulumunun ardından gerçekleştirilebilecek olan adımlar öğrenilebilir.

1- Otomatik Sayfalar ve Yazıların Silinmesi

Blog kurulumunun tamamlanmasının ardından, kuruluma bağlı olarak otomatik sayfalar ve yazılar oluşur. Yeni blog kullanıcılarının fikir sahibi olmalarına yönelik olarak oluşturulan otomatik alanların tamamının silinerek bunların yerinin blogla alakalı olarak konularla doldurulması gerekir. Blog sahiplerinin kendilerine uygun şekilde düzenleyebilecekleri alanlar, yazılar ve sayfalardır. Blogun kurulma amacına bağlı olarak bu alanların doldurulması gerekir. Kurulum işleminin ardından blogun tamamen hazır hale gelmesine yönelik olarak alakasız alanların silinmesi gerekir.

2- Blog Ayarları

İçerik paylaşabilmek için blog ayarlarının tamamen hazır olması gerekir. Blogun ziyaretçilere açık hale gelmesini sağlayacak olan içeriklerin oluşturulabilmesine yönelik olarak yapılacak olan ayarlar son derece kolaydır. Blog kurulumunun tamamlanmasının ardından çeşitli eklentilerin tek tıkla kurulabilir hale gelmesi, avantaj sağlar. Blog ayarları olarak sitenin başlığı ve açıklaması gibi alanların her birinin doldurulmasıyla beraber en iyi sonuçları elde edebilme olanağı bulunur.

Ayarlar yapılırken, özellikle “Kategoriler” adlı bölüme kategori girişlerinin sağlanmasıyla beraber blog şekillenmeye başlar. Başlangıç aşamasında ilgili birkaç kategori eklenmesi sayesinde, içerik paylaşmaya uygun olan kategorilerin tamamına ulaşabilme olanağı bulunur.

3- Ziyaretçilerin İletişime Geçebilmelerini Sağlamak

Bize Ulaşın kısmı bloglar için pek çok açıdan önem taşıdığından dolayı, blog henüz kurulma aşamasındayken bu alanın oluşturulması gerekir. Herkesin kolaylıkla ulaşabilmesine yönelik olarak hazırlanan etkileşim sayfası sayesinde herhangi bir ekstra işlem yapılmasına gerek kalmadan kolaylıkla ziyaretçilerin mesajlarını alabilmek mümkün olur.

4- Gizlilik Sözleşmesi

Her web sitesi için Gizlilik Sözleşmesi oluşturulması gereklidir. Blogun haklarını korumaya yönelik olarak oluşturulan bir dijital sözleşme örneği olmasıyla beraber, blogun alt kısmında bir sayfa halinde oluşturulabilmesi mümkündür. Hazır şablonların gizlilik sözleşmesi olarak kullanılabilme imkânı bulunduğundan dolayı, blogla alakalı olarak yaşanabilecek tüm sorunların önüne geçilebilmesi sağlanır. Hangi kategoride içeriğe sahip olursa olsun tüm blogların bulundurması gereken Gizlilik Sözleşmesi, ziyaretçiler ve blog arasında bağlayıcı niteliğe sahiptir.

5- Tema

Güzel bir blog görünümüne sahip olurken aynı zamanda ziyaretçilerin hızlı şekilde işlem yapabilmelerine olanak sağlayan bir tema yüklemek her zaman blog açmak için en önemli noktaların başında gelir. Blog oluşturma işleminin ardından, kullanılmayan temaların mutlaka silinmesi gerekir. Kategorisine uygun olarak tercih edilecek bir temanın yüklenmesi son derece kolaydır. Ücretli veya ücretsiz fark etmeksizin, tema dosyasının. rar halinde bilgisayarda bulunuyor olması kurulumu yapmak için gerekli olan tek gerekliliktir. Temalar bölümünden, yeni tema ekle seçeneğine tıklanmasıyla beraber çıkan ekranda bilgisayarda bulunan dosya seçilerek yükleme işlemi gerçekleştirilebilir. Blogda kullanılan temadan farklı temaların da yüklü olması tamamen gereksizdir. Alan kaybı yaşanmasına sebep olabilecek kullanılmayan temaların her birinin silinerek temizlenmesi gerekir.

Kurulum adımının ardından blog için kurulum sonrası işlemlerinin de yapılarak hazır hale getirilmesinin ardından, içeriklerin paylaşılabilmesi mümkündür. Blog kurma rehberi arayışında olanlar için yukarıdaki adımların her birinin uygulanması sayesinde yeni bir blog oluşturulabilir. İlk kez blog kurmak isteyenler için uygulanabileceği gibi WordPress hakkında az çok bilgiye sahip olanların da yararlanabileceği rehberdir.

Blog kurmak hem son derece kolay hem de oldukça düşük maliyet oranlarıyla gerçekleştirilebilecek bir işlemdir. Web sitelerine veya kodlamaya dair uzmanlık gerektirmediğinden dolayı blog açmak, her yaş grubu için mümkündür. Yazıda paylaşılan gerekli olan tüm adımların tek tek takip edilerek işlemlerin tamamlanmasının ardından istenilen herhangi bir kategoride blog açılabilmesi mümkün olur.

Blog Açmak için Ortalama Fiyat Nedir?

Blog nasıl açılır? hakkında gerekli olan tüm bilgilerin yanı sıra, ortalama fiyatlar hakkında da bilgi sahibi olunması önemlidir. Sıfırdan blog açmak isteyenler için, ilk olarak domain ve hosting satın alımlarının gerçekleştirilmesi gerekir. Yapılacak olan satın alımlar için seçilecek olan firmalar, fiyatların ne kadar olduğunun belirlenmesinde ön plana çıkar.

Domain Fiyatı: Domain fiyatları USD üzerinden hesaplandığından dolayı fiyatları ortalama olarak Türk firmalarda 45 TL değerindedir. Kurun belirli bir noktada sabitlenmesinden kaynaklı olarak fiyatın TL bazında tam olarak dolar değerine dönüştürülmemesi bir avantaj olsa da, yabancı firmalardan gerçekleştirilen satın alımlar için bu durum söz konusu olmaz. Domain satın alımlarında en uygun fiyatlardan yararlanmak isteyenler için kampanya seçeneklerini takip etmek büyük bir öneme sahiptir. Hem Türk hem de yabancı domain satan firmalar belirli etkinlikler kapsamında domain fiyatlarında oldukça cazip seçenekleri sunarlar. Uygun fiyatla blog açmak isteyenler için, domain kampanyaları önemlidir.

Hosting Fiyatı: Hosting seçenekleri oldukça değişken olduğu gibi fiyat seçenekleri de son derece değişken olur. Firmalar tarafından hazırlanan paketler kapsamında değerlendirme yapılmasıyla beraber en iyi seçeneklerden yararlanabilme olanağı bulunur. Sıfırdan blog açmak isteyenler için başlangıç aşamasında tercih edilecek olan hostingler uygun maliyetli hosting paketleri olur. Yıllık 19.90 TL gibi cüzi ücretlerle bulunabilecek olan avantajlı seçenekler sayesinde blogun aktif olarak ziyaretçilere açık şekilde yayınlanabilmesi mümkündür. Kategorisi bakımından potansiyel kitlesi de hesaba katılarak, bloga kaç kişinin giriş yapabileceği göz önünde bulundurularak farklı paket seçeneklerinden de yararlanılabilir. Genel olarak firmalar hosting ücreti olarak yıllık seçenekleri sunuyor olsalar da, aylık hizmet veren firmalar da bulunur. Hosting satın alımlarında da tıpkı domainlerde olduğu gibi kampanyalı fırsatlardan yararlanabilmek mümkün olur.

Blog oluşturmaya yönelik olarak ön plana çıkan temel gereklilikler, blog açmak için kaç TL harcamak gerekir? sorusunun cevabını verir. Toplamda en düşük maliyetler baz alındığında yıllık olarak yapılan ödeme sayesinde 70-80 T fiyatla blog açılabilir. Hem domain hem de hosting satın alımları yıllık olarak yapıldığında, bu fiyat seviyesinde maliyet oranı bulunur. Tercihe bağlı olarak 1 yıldan fazla süreçle de satın alımların gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

Tema: Blog kurulduktan sonra özel bir tema yüklemek, blogun performansına etki edeceğinden dolayı tema seçiminin doğru yapılması gerekir. Çok sayıda kaliteli ücretsiz tema bulabilme ve bu temaları kullanabilme avantajı olduğundan dolayı, tema tamamen isteğe bağlı olarak ücretli olarak tercih edilebilir. Ücretli dağıtıma sunulan temaların fiyatları, sahip oldukları özelliklere göre değişken olur. Her tema görünüm itibariyle fark taşıdığı gibi aynı zamanda performans anlamında da değişkendir. Kaliteli blog temaları fiyatları ortalama olarak 25-30 Dolar arasıdır. Türk blog teması tasarımcı markalarındaysa minimum 100-150 TL bandında ücretli temaların bulunabilmesi mümkündür.

Eklentiler: WordPress’te çok sayıda ücretsiz tema bulunur ve bu temaların hemen hepsi yüksek derecede işlevseldir. Ancak güvenlik önlemi gibi bazı ekstra önlemler için ekstra eklenti gerekliliklerinin oluşabilmesi de söz konusudur. Blog açtıktan sonra bloga eklenti kurulması oldukça büyük önem taşır. Her eklentinin görevi farklı olduğu gibi tercihe bağlı olarak ücretli satın alımların yapılabilmesi olanağı bulunur. Sıfırdan blog açarak yeni blog kurmak isteyenlerin eklenti bakımından yapacakları araştırmaların ardından tercihleri doğrultusunda satın alabilecekleri eklentilerde fiyatlar farklılaşır. 10 USD fiyat etiketiyle satışa sunulan eklentiler bulunduğu gibi aynı zamanda 100 USD seviyesinde de eklentiler bulunur.

Yeni blog oluşturmak için gereken 80 TL üzerine, tema ve eklentilerin de ücretli seçilmesiyle beraber ekstra maliyet artışı söz konusu olur. Başlangıç aşamasında yeni blog kurmak isteyenler, blogun açılabilmesi için gerekli olan tutarın üzerine ödeme yapmadan da kolaylıkla bloglarını oluşturabilirler. Tema ve eklentiler olmazsa olmaz değere sahip değillerdir. Her zaman satın alınabilir olmaları sayesinde de, blogun ilk açıldıktan sonraki dönemlerinde bloga entegre edilebilirler. Genel olarak bakıldığında ücretsiz olarak sunulan seçeneklerden faydalanılarak, oldukça cazip fiyatlardan başlayan satın alımlar gerçekleştirilir. Hosting yanında domain hediye gibi kampanyalardan veya indirim fırsatlarından yararlanmak sayesinde genel toplamda 30-40 TL’ye blog sahibi olmak mümkün hale gelir. Blogger platformunu tercih edecekler için herhangi bir ücret ödenmeden blog oluşturulabilir. Aynı zamanda sadece “.com” domain kullanarak blogger üzerinde paylaşım yapmak isteyenler de sadece domain satın alarak blog açabilirler.

Blog Açtıktan Sonra Hemen Paylaşım Yapılabilir mi?

Her şeyiyle hazır hale gelmiş bir blogda paylaşımlara istenilen her zaman başlanabilir. Blog kurma rehberi sayesinde bloglarını oluşturan yeni başlayanlar için, içerik paylaşılmasıyla beraber ziyaretçiler tarafından belirli bir sürenin ardından blogun keşfedilebilmesi mümkün olur. Blogda yapılan paylaşımlar, konuyla alakalı olmasına özen gösterilerek arama motoru sonuç sıralamalarında ön plana çıkabilmek mümkün olur. Her blog sahibinin mutlaka içeriklerini paylaşmadan önce içeriklerin kontrollerini gerçekleştirerek, ziyaretçiler için gerçekten yararlı bilgiler taşıyıp taşımadıklarının değerlendirmesini yapması önemlidir. Yayına başlayan blogların temeli kurma aşamasının tamamlanması olsa da buzdağının görünen kısmında içerikler yer alır.

İsterseniz Buradan Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir Adlı Rehberimize Göz Atabilirsiniz

Açılan Her Blog Başarılı Olur mu?

Yönergelerin takip edilmesiyle, sadece bir değil birden fazla; sahip olunan domain ve hosting kadar blog açılabilir. Her zaman aynı uygulamaların gerçekleştirilerek blog kurulumu yapmak mümkün olduğundan dolayı, sadece bu bilgilerin ışığında farklı kategoride blog açabilme fırsatı bulunur. Açılan blogların başarılı veya başarısız olmasında etkili olan çok sayıda farklı faktör bulunur. Yeni blog açmak için rehberin takip edilerek kurulumun yapılması mümkündür. Ancak başarılı bir blog oluşturmak adına yönergeler başlangıç seviyesinden daha ileri seviyede olduğundan dolayı, onlar ayrı bir kategoride incelenmelidir. Blog açtıktan sonra, blogun kendi haline bırakılması yerine her zaman blogla ilgilenmesiyle beraber başarı basamaklarının tırmanılabilmesi mümkün olur.

Blog Kurmak Mantıklı Mı? Kazanç Sağlar mı?

Teknik bilgi gerektirmiyor olması nedeniyle blog kurmak sadece paylaşım yapmak için bile oldukça iyi bir seçimdir. Çok sayıda kişinin bilmesi istenilen konular üzerine, kişisel hobiler üzerine, meslekle alakalı bilgi aktarımı üzerine ve daha pek çok farklı konu üzerine blog kurmak mümkündür. Blog açmak tamamen bireysel bir düşünce olduğu gibi, internette bir nevi üretim yapmak olarak tanımlanabilir.

Blog açma düşüncesi çoğu kişi için gerçek anlamda kazanç elde edebilmenin bir yolu olarak görülmese de gerçek böyle değildir. Her gün ziyaret edilen çok sayıda blogun kazanç oranları aylık bazda oldukça yüksek miktarda olur. Özellikle popülerliğe sahip olan bloglarda, sağlanan kazanç oranları aylık olarak 5000-6000 TL seviyesindedir. Elbette blog kurarak gelir elde etmek isteyen herkes için aynı oranda kazanç mümkün olmaz. Blogun kategorisi göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirmelerle beraber kazanç oranları değişkenlik gösterir. Blog kurmak hem kazanç elde etme açısından hem de farklı kişilerle paylaşım yapılabilmesi açısından son derece mantıklı bir seçenek olur.

Blog kurduktan sonra kazanç elde edilebilir mi? sorusunun cevabı net bir şekilde evettir. Yeni blog kuracak olanlar için bu durumun geçerli olmasını sağlayacak olan temel etkenin reklamlar veya sponsorluk anlaşmaları olduğunun bilinmesi gerekir. İlk kez blog açmak isteyenler için blog kurma rehberi ile blogların oluşturulmasının ardından, yapılacak olan içerik paylaşımlarıyla da kazanç elde edebilmeye olanak sağlayacak üretimlerin yapılabilmesi mümkündür. Blog açmak, fiziksel olarak bir dükkân açmaktan farksız olarak düşünüldüğünde, sermaye gerektirmeden sadece bilgilerin ziyaretçilere sunularak kazanç elde edebilmeyi sağlaması açısından fark yaratır. Herhangi bir ücret ödemeksizin tamamen kişisel olarak gerçekleştirilebilecek olan paylaşımların maliyete sahip olmaması kazanç getirisinin risksiz bir şekilde oluşmasını sağlar. Blog açabilmek için gerekli olanlar kısmında sınıflandırılanların tamamlanmasının ardından, en kısa süre içerisinde blogların içerik oluşturularak hazır hale getirilebilmeleri mümkündür.

İlk Kez Blog Açmak İsteyenler Zorlanırlar mı?

Blog açmak, sadece belirli adımların takip edilmesi gerekliliğine sahip olduğundan dolayı herhangi bir zorluğu yoktur. İsteyen herkes için hem yaş hem de mesleki açıdan durum fark etmeksizin blogların oluşturulabilmesi avantajı bulunur. Zorlu herhangi bir işlemi olmasa da ilk kez blog açacaklar için, adımların hızlı hızlı geçilmeden not alınarak işlemlerin gerçekleştirilmesiyle olası eksikliklerin önüne geçilir. Blog kurma rehberi olarak hazırlanan yazıda, tamamen yeni başlayanların faydalanabilecekleri içeriklerin bulunuyor olması sayesinde bunların dışında herhangi bir ekstra işlem yapılmasına gerek bulunmaksızın kolaylıkla blog hazır hale ulaşır.

Blog Açarken Kodlama Gerekir mi?

Kodlama bilgisi blog açmak için zorunlu olmadığından dolayı, kodlama bilgisine sahip olmadan da bloglar oluşturulabilir. Herkesin başarılı bir blog sahibi olması için ilk adım atarak öncelikle blog açma işleminin tamamlanması gerekir. Blogların kullanıma eksiksiz olarak hazır hale getirilmesinin ardından, yine kodlama bilgisi olmadan başarıya ulaşılabilir. Bazı durumlarda teknik konular üzerine yardım alma gerekliliği oluşabilse de herhangi bir ekstra kod bilgisi gerekliliği yine bulunmaz. Sıfır bilgiye sahip olanlar bile, detaylı anlatıma sahip olan bu rehberden yardım alarak her konuda adımları eksiksiz olarak uygulayabilme avantajına sahiplerdir. Bilgi karmaşasından tamamen uzak şekilde maddeler halinde sunulan bilgilerle beraber blog açmak kolaydır.

Blog Açmak İsteyenlere Altın Değerinde Öneriler

Yeni blog açmak isteyen herkes için önerilerin dikkate alınmasıyla, blogdan beklenen sonuçların alınabilmesi mümkün olur.

1-İlgilenilen bir konu hakkında blog oluşturmak her zaman avantajlıdır.

2-Blog fikrini sadece kazanç odaklı olarak görmeyerek, blog kurma işlemlerinin ardından her zaman aynı ilginin gösterilmesi önem taşır.

3-Blog açmak istiyorum ancak hiçbir şey bilmiyorum diyenler, bloglar için herhangi bir ekstra gerekliliğe ihtiyaç olmadan kolaylıkla blog açma için gerekli bilgilerin öğrenilmesiyle bloglar kurulabilir.

4-Konu seçimi blog kurduktan sonra değil önce yapılmalıdır.

5-Blog oluşturmanın ardından, ilgili kategoride blog sahibi olanlarla iletişim kurulması ve hatta yüz yüze görüşülerek fikir alışverişi yapılması avantaj sağlar.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

8 Yorumlar

 1. hocam blogunuzu yeni keşfettim yazılarınız gerçekten ilham verici. Umarım en kısa sürede farkedilirsiniz bu değerli bilgileri her yerde arıyordum. Ayrıca rehberinizi dikkatle okudum. Umarım blog açmak isteyen herkes bu değerli rehberinizi okur.

  1. güzide yorumunuz için teşekkür ederim. bizde işte öğrendiklerimizi insanlara doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyoruz.

 2. hocam selamlar dilerim. yani size açıkca belirtmeliyim ki harika bir rehber yayınlamışsınız. eksiksiz ve hatasız olduğunuda belirtmek istiyorum. kendimce blog açmak hakkında bilgi araştırıyordum ki bir anda sizin sitenize denk geldim edindiğim kaliteli bilgiler bana hataları en aza indirgetmemi sagladı. tekrardan teşekkürler blogculuk hayatınızda başarılar dilerim

  1. as hocam yazımızı beğenmenize çok sevindim. yani elimizden geldiğince size blog açmak konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. ayrıca güzel yorumunuz içinde tekrar teşekkür ederim. sizi mutlu görmek güzel birşey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + eleven =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin