Blog Rehberi

Başarılı Bir Blogcu Olmanın Sırları Nelerdir?

Blog açmak isteyenler ve yeni blog açanların ilk olarak hedeflerinde bulunan ortak kavram başarıdır. Başarılı bir blogcu olmanın sırları hemen herkes tarafından merak edildiğinden dolayı, sır olarak bilinen noktaların üzerinde durulmasıyla başarıya giden yolda önemli seviyede aşama kaydedebilmek mümkündür. Blog açarak başarılı olup olamayacağına dair henüz aklında kesin cevabın yer almadığı çok sayıda kişi bulunuyor olduğundan dolayı, başarı elde edebilme noktasında olmazsa olmaz detaylar genellikle gözden kaçırılır. Aynı zamanda diğer blogculardan arasından sıyrılabilmeye olanak sağlayacak olan başarılı blog sırları üzerine bilgi sahibi olunmaması da blogların açıldıktan kısa süre sonra kapmasına yol açar. Uzun vadeli olarak başarılı sonuçların alınabileceği bloglar açılmasıyla her zaman en etkili seviyede farkın görülebilme olanağı bulunur. Başarılı bloglar oluşturmak isteyen blog sahipleri için başarılı blogcu olma rehberi sayesinde, hem gözden kaçırılan hem de bilinmeyenler öğrenilebilir.

Başarılı Bir Blogcu Olmanın Püf Noktaları

Hemen herkes yaptığı işte başarılı olmak ister ve bu oldukça normal bir durumdur. Hayatın içerisinde herhangi bir konu üzerine başarı elde edebilmek için temel iki nokta bulunur. Çalışmak ve bilgi sahibi olmak. Bu iki kavram üzerinde yeteri kadar durulduktan sonra başarı kaçınılmazdır. Sonrasındaysa başarının pozitif anlamda etkilerinin kısa süre içerisinde görülebilmesi mümkün olur. Kazançlı bloglar ve yüksek ziyaretçili bloglar oluşturmada da aynı kurallar geçerlidir. Bloglarda başarı elde etmek için ne yapılmalı? diye merak eden çok sayıda kişinin aklına takılan tüm bilgiler aşağıda yer alıyor.

Okunabilirlik Oranı Yüksek Bloglar

Blogların okunabilirlik oraları ne kadar yüksek olursa, blogların değeri de aynı seviyede yükseliş gösterir. Okunabilirlik açısından kalite değeri üst düzeyde olan bloglar, her zaman kullanıcıların ilk tercihi olur. Blogda paylaşılanların her birinin tek tek rahatlıkla ve alt başlıklar halinde ayrılmış olması sayesinde okunabilirlik standartlardan daha iyi bir hale gelir. Hem arama motorları gözünde hem de kullanıcılar gözünde oluşan pozitif sonuçların bir bütünü olarak başarı kaçınılmaz olur. Başarılı bir blogcu olmanın sırları üzerine aklına takılan sorular bulunan herkes için ilk önem verilmesi gereken nokta okunabilirliğin yüksek seviyede tutulmasıdır.

Ziyaretçilerin Aradıklarına Yanıt Vermek

Ziyaretçiler, bloglara aradıkları bir soru üzerine cevap almak adına veya aradıkları bir konu hakkında bilgi edinmek için girerler. Başarılı blog oluşturmak için ziyaretçilerin aradıklarına yanıt vermek en önemli nokta olur. Yapılan internet aramaları sonrasında bloga giriş yapacak olanların tam anlamıyla karşılarına bekledikleri cevapları çıkarmak sayesinde pozitif geri dönüşlerin elde edilebilme olanağı bulunur. Başarılı blogcu olmaya giden yolda, blogların tamamen bunun üzerine inşa edilmesi gerekir. Blog açmanın temel amacı insanların aradıkları bilgilere ulaşabilmesi olduğundan dolayı, beklentilerin doğru şekilde cevaplanması sayesinde her ziyaretçinin geçici olarak değil kalıcı olarak sitede kalması sağlanır.

Sitede Geçirilen Sürenin Yüksek Olması

Başarılı bir bloga sahip olmak, başarılı blogcu olmakla aynı anlamı taşıdığından dolayı, ziyaretçilerin bloga giriş yapma sürelerinin uzatılması başarıya doğrudan etki eder. Konu uzunluklarının kısa olması ve bir yazıyı okuduktan sonra ilgili bir diğer yazıya yönlendirilme yapılmaması bloglarda ziyaretçilerin kalma süresine olumsuz anlamda etki eder. Sitede geçirilen süre oranının yükseltilmesi başarılı blog oluşturmak için en önemli detaylardan biridir. Sürekli olarak gözden kaçırılan, ziyaretçi bir kez tıklayarak siteye girsin düşüncesi son derece yanlış olur. Başarılı olmak isteyen her blog sahibi için sitede geçirilen sürenin artırılmasına yönelik olarak gerekli işlemlerin yapılarak, konuların uzatılması ve bununla beraber yazıların birbirleriyle bağlantılarının sağlanmasıyla etkili sonuçlar elde edilir.

Ziyaretçilerle Etkileşim

Bir blog, konusu ne olursa olsun ziyaretçileriyle etkileşim içerisinde olmalıdır. Sağlanan karşılıklı etkileşim sayesinde başarılı blog oluşturma konusunda yüksek derecede avantaj elde edilir. Hem ziyaretçilerin sürekli olarak bloga giriş yapmaları hem de bloga giriş yapan diğer kişilerin gerçek ziyaretçi etkileşimlerine katılmalarıyla durdurulamaz yükseliş sağlanır. Ziyaretçiler ve blog arasında etkileşimi sağlayabilmek adına, blogun konusu üzerinden yaratıcı fikirler oluşturulabilir. Örnekle açıklamak gerekirse; bir teknoloji blogu olduğunu varsayalım. Blog henüz yeni, kaliteli içerikler mevcut ve özellikle ziyaretçilere konular sonunda “Sizin yorumunuz nedir?” gibi görüş bildirmeleri beklentisi eklenmiş. Bu teknoloji blogu için ivmelenmeyi sağlayabilmek adına basitçe bir klavye veya mouse çekilişi gibi uygun maliyete sahip çekilişler yapılarak hem etkileşim oranının yükseltilmesi hem de farklı ziyaretçilerin bloga giriş yapmaları kolaylıkla sağlanabilir. Teknoloji blogu ve çekiliş yapma fikirleri tamamen etkileşim için verilebilecek en basit örnekler olduğundan dolayı verildi. Her blog için ziyaretçilerden geri dönüş alabilme olanağını artıracak olan seçenekler vardır. Başarı elde etmek için mutlaka blog ve insanlar arasında bir bağ kurulmasıysa zorunludur.

Otoriter Sitelerde Yazarlık Yapmak

Çok sayıda blogcuyu bir arada toplayan siteler aktif olarak, blogun başarı oranına katkı sağlayabilme imkanını sunarlar. Yeni veya keşfedilmeye hazır blogların diğer insanlara ve aynı zamanda blogculara tanıtılabilmesi için otorite olarak kabul edilen platformlarda yazarlık yapılabilir. Yazarkafe, bu siteler arasında gösterebilecek en önemlilerden biri konumundadır. Çok sayıda blogcunun yer almasının yanı sıra aynı zamanda blogların başarılı şekilde tanıtılabilmesi olanağını da beraberinde getirdiğinden dolayı geri dönüş açısından oldukça avantajlı sonuçları oluşturur.

Aynı Kategoride İçerik Üreten Blog Sahipleriyle İletişimde Olmak

Başarılı bloglar oluşturmak için blogun kendi içerisinde yapılanların yanı sıra benzer kategoride içeriklere sahip olan blogların sahipleriyle iletişim içerisinde olunması sayesinde, fikir alışverişleri yapabilme olanağı bulunur. Aynı zamanda neler yaptıkları ne gibi süreçlerde ivme yakaladıklarının da gerçek tecrübeyle aktarılabilmesi sadece iletişim sayesinde mümkün olur. Aynı kategoride içerik üreten blogların sahipleriyle etkileşim ağı oluşturulması, güçlü referans ağı oluşturabilmek için de öneme sahiptir.

Sabırlı Olmak

Başarısızlığın en önemli nedenlerinin başında sabırsız olmak geldiğinden dolayı, özellikle yeni açılan bloglar için sabırlı olmak her zaman fark yaratabilme de etkilidir.

Yüksek Motivasyon

Her zaman yüksek motivasyona sahip olmak, başarılı bir blogcu olmaya giden yolda en önemli kuralların başında gelir. Genellikle düşük motivasyona sahip olan insanların hayatın içerisinde olduğu gibi bloglarda da başarısız oldukları görülür. Yüksek motivasyon, blogların istenen seviyeye gelene kadar ivme kazanabilmelerini sağlayacak en önemli noktalardan biri olur. Ziyaretçi sayısının yavaş yavaş yükselmesi veya istenen sıraya bir türlü gelinememesinin sonucu olarak bir zaman sonra pes etmek yerine motivasyonun korunmasıyla çok daha başarılı seviyede blog içerikleri üretimi devam ettirilebilir.

Başarılı Bir Blogcu Olmanın Getirileri Neler Olur?

Bloglar için başarıyı getirecek olan bilgilerin her birinin uygulanmasının ardından, bloglarda başarı yakalanırsa getirileri çok yönlü olur. Hem maddi açıdan hem de çalışmaların karşılığını alarak manevi açıdan pozitif anlamda etki elde edilir. Tüm bunlara ek olarak başarılı bir blog sayesinde güçlü referanslar ve sektörde bulunan diğer blog sahipleriyle etkili iletişim kurulabilir. Başarılı blogcu olmanın avantajları pek çok açıdan yaşanır.

Getirileri bakımından incelendiğinde başarılı blogların aylık olarak ortalama kazançları minimum 1500-2000 TL bandındadır. Kategoriye veya reklam anlaşmalarına bağlı olarak maddi getiri açısından 4000-5000 TL’nin üzerinde kazanca sahip olan başarılı bloglar da görülebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + nine =

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyin